ABD Merkez Bankası(Fed) Piyasaları Rahatlatmak için Faizleri sıfırladı.

ABD Merkez Bankası(Fed) Piyasaları Rahatlatmak için Faizleri sıfırladı.Fed 700 Milyar Dolarlık Yeni Genişleme Paketini Açıkladı

ABD Merkez Bankası (Fed), Koronavirüs (Covid-19) salgınının ekonomik etkisini hafifletmek için 17-18 Mart’taki Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesi ikinci kez faiz indirdi ve politika faizini yüzde 0-0,25 aralığına çekti.

Fed’den yapılan açıklamada, Covid-19 salgının ABD dahil olmak üzere birçok ülkede topluma zarar verdiği, ekonomik faaliyetlerde aksamalara neden olduğuna ve küresel finansal koşulları önemli ölçüde etkilediğine işaret edildi. 

Mevcut ekonomik verilerin ABD ekonomisinin bu zorlu döneme güçlü bir şekilde girdiğine işaret ettiği belirtilen açıklamada, petrol piyasalarında yaşanan sıkıntılarla beraber enerji sektörünün de baskı altına girdiği ifade edildi.

Koronavirüs (Covid-19) Tüm Dünyayı etkiledi

Koronavirüs salgınının etkilerinin yakın dönemde ekonomik faaliyetler üzerinde ağırlık göstereceği ve ekonomik görünüme risk oluşturulacağının vurgulandığı açıklamada, bu gelişmeler ışığında komitenin FOMC’nin politika faizini yüzde 0-0,25 aralığına indirmeye karar verdiği ifade edildi. 

Fed açıklamasında ayrıca 700 milyar dolarlık genişleme paketini de duyurdu. Fed yaptığı açıklamayla hanehalkı ve işletme kredi akışının merkezinde yer alan hazine tahvilleri ve ipoteğe dayalı tahviller için piyasaların sorunsuz işlemesini desteklemek amacıyla gelecek aylarda hazine tahvillerinin kıymetlerini en az 500 milyar dolar ve ipoteğe dayalı tahvillerin ise en az 200 milyar dolar artıracağı kaydedildi. Böylece, toplam 700 milyar dolarlık parasal genişleme başlatılmış oldu.  

Fed, Covid-19 salgınının ekonomik etkilerine ilişkin endişelerin artmasıyla 3 Mart’ta politika faiz oranını 50 baz puan indirerek yüzde 1-1,25 aralığına çekmişti.

Serbest piyasada döviz açılış fiyatları

Fed’in faizleri sıfıra indirmesinin ardından Euro/dolar paritesi yüzde 1 artarak 1,11’ye yükseldi. Serbest piyasada dolar 6,3390 liradan, Euro 7,0500 liradan haftaya başladı.

Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 6,3100 lira, Euro’nun satış fiyatı ise 7,0220 lira olmuştu.

Merkez bankalarından piyasaları sakinleştirmek için swap hamlesi

Avrupa Merkez Bankası (ECB), ABD Merkez Bankası (Fed), Kanada (BOC), İngiltere (BOE), Japonya (BOJ) ve İsviçre (SNB) merkez bankaları, küresel ölçekte dolar likiditesi sağlanmasını güvence altına almak için swap hattını genişletme kararı aldı.

ECB’den yapılan açıklamada, dünyanın önde gelen altı merkez bankasının, piyasaların ABD doları cinsinden likidite teminini artırmak için koordineli hareket etme kararı aldığı belirtildi.

Altı merkez bankası, bir hafta süreli mevcut operasyonlarına ek olarak, gecelik endeks swapları (OIS) üzerinden 25 baz puandan 84 günlük vadeyle haftalık dolar vermeye başlayacak. Buna, 16 Mart haftasında planlanan swap operasyonlarında başlanacak. 

ECB’nin açıklamasında, “Yeni fiyatlandırmanın ve vade süresinin dolar fon piyasalarının sorunsuz işlemesini desteklemek için uygun olduğu sürece devam edeceği” belirtilerek, Swap hattının küresel fonlama piyasalarındaki güçlükleri hafifletmek için önemli bir likidite görevi göreceği açıklandı.

Merkez bankalarının bu swap hamlesinin, son haftalarda Koronavirüs salgını endişeleriyle yükselen ABD dolarına erişmek için bankalar ve şirketler tarafından yapılan masrafları düşürmesi bekleniyor.

ABD Merkez Bankası(Fed) Piyasaları Rahatlatmak için Faizleri sıfırladı.İstanbul