Apartman ve Sitelerde Ortak Alanların Temizliğinin Önemi.

Malum En güncel ve önemli konu olması nedeniyle herkesin dikkati Korona virüs (Corona) ve korunma yöntemlerine çevrilmiş durumda. Bu bağlamda ortak kullanım alanları,Apartmanlar,Sitelerin temizlik ve hijyenide daha da önemli hale geliyor. Konuyla ilgili dikkat edilmesi gerekenleri derlemeye çalıştık.

Temizlik insan sağlığı için çok önemli bir husustur. Yaşadığımız mekanların temiz olması bizlerin pek çok bulaşıcı hastalık ve enfeksiyondan korunmamızı sağlayacaktır.

İlk temizlik kapımızın önünü temizlemekle başlar. Evimizin içi çok temiz olsa da her gün girip çıktığımız apartman içi kirli ise bu pislik ve mikroplar evimize de girecektir. Evin kapısı günde kaç kez açılıp kapanır bir düşünün, her kapıyı açıp kapattığınızda apartman içindeki toz ve mikroplar, zararlı bakteriler evinize dolacaktır. Bu nedenle apartman temizliği ev temizliğimiz kadar önemlidir. Her gün evimize gelip giderken apartman içindeki kirli havayı soluduğumuzda hastalıklarda beraberinde gelecektir. Sağlıklı bir yaşam için apartman içindeki hijyen çok önemlidir.

Her apartman, site veya tesis kendi bütçesine ve ortak yerlerdeki malzeme yapısına uygun biçimde dezenfekte ve temizlik çalışmalarını yapmalı ve daha hassas bir döneme girildiği bilinciyle hareket etmelidir. Bu konuda profesyonel çalışan dezenfeksiyon firmalarından da hizmet alabilirler. Ancak şu an gündemimiz virüs olduğundan bakteriyel çalışmalar bir anlam ifade etmeyecektir. Bu sebeple güvenilir, belge sahibi, ürünlerin MSDS ( Malzeme Güvenlik Bilgi Formu) ve Kullanım Kılavuzları incelenerek işlemler satın alınmalıdır.

Apartman Temizliğini İtina İle Yapılmalı

Apartman temizliğini en hassas şekilde yapılmalı apartman içinde tam bir hijyen sağlamaktadır.  Apartman içi temizliğinde en iyi temizliği sağlayacak ve insan sağlığına zarar vermeyen Tarım ve Köy İşleri’nden onaylı temizlik malzemeleri kullanılmalıdır. Tüm apartman temizlenmeli ve kurulanmalıdır. Özellikle Asansör ve Apartman sakinlerinin ellerinin temas ettiği yüzeyler,kapı kolları trabzanlar,merdiven korkulukları Asansör düğmeleri ve tutacakları hassas bir şekilde temizlenmeli ve hijyenik hale getirilmelidir.

Apartman Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Apartman temizliği yaptıracaksanız dikkat etmeniz gereken hususları da bilmeniz gerekir. Apartman temizliği için gelen kişinin kullandığı malzemeler ve temizleyici ürünler çok önemlidir. Biz temizlik firması olarak apartman temizliğinde hem tüm apartman içi mikroplarını ve bakterileri öldürüp hem de insan sağlığına zarar vermeyecek uzun süre güzel kokan sağlıklı temizleyiciler kullanılmalıdır. Aşırı kokan kimyasal malzemeler kullanılmamalıdır.

Temizliğine dikkat edilmesi gereken alanlar.

  1. Asansörlerin Temiziliği ve Havalandırılması
  2. Bekçi,Güvenlik Kabini,Görevli Personel odası gibi mekenların temizlik ve hijyeni
  3. Toplantı alanları, Fitness Salonu,Kafe,Spor Salonu,Yüzme Havuzları gibi ortak kullanım alanlarının temizliği
  4. Çocuk Oyun Parkları, Ortak Oturma Alanlarının temizliği
  5. Otoparkların temizliği
  6. Çöp Toplama ve biriktirme alanlarının temizliği
  7. Kalorifer odası, Su tesisat odası, Malzeme odası gibi alanların temizliği
  8. Site Yönetiminde çalışan görevli personelin giyinme odaları,çay salonları,yemekhane ve dinlenme odaları
  9. Sitelere Ait paylaşımlı kullanımlı Sineme,Film,Oyun Odaları,Müzik Odaları
  10.  Hidrofor,Su Deposu, Arıtma sistemi odası,Jeneratör odaları

Haşere ve Böcek İlaçlama

Apartmanlarda ve sitelerde yine  eş zamanlı olarak Haşere böcek ilaçlama ve tedbirleri de alınmalıdır. Rutin yapılan ilaçlama işlemleri titizlikle takip edilip gerekli ek tedbirler alınmalıdır.Aynı şekilde bu çalışmaların Konusunda uzman ekipler ve uygun koşullardaki malzeme ile yapılmasıda önemli bir konudur.

İlaçlama Teknikleri

İlaçlama yöntemlerinde tahliyeli ve tahliyesiz yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

1- Jel yönteminde tahliye gerekmemektedir. Bu yöntemde özel jel tabancası kullanılmaktadır. Böceklerin geçiş noktalarına sıkılan özel yem, hamam böceklerinin ve diğer böceklerin çok sevdiği yiyeceklerden üretilmiştir. Jeli yiyen böcek, yuvasına gider ve yuvasında ölür. Öldükten sonra yuvada bulunan diğer böceklerin de ölmesine neden olur. Bu şekilde zincirleme reaksiyon meydana gelir.

2- Püskürtme yöntemi, tahliye gerektirebilir. Genellikle bahçedeki böceklerin temizlenmesinde kullanılır. Pire ilaçlama kategorisinde bu yöntem tercih edilmektedir.

3- Genel ilaçlama yöntemi tahliye gerektirir. Eşyaların üzeri kapatılır ve bütün bina ilaçlanır. Kısa sürede büyük koloniler oldukları yerde imha edilir. Böcekler ilaçlama nedeniyle bina dışına göç etmeye başlar. Tahliye yöntemi ile gerçekleştirilen genel ilaçlama, diğer ilaçlama yöntemlerinden daha etkili özelliklere sahiptir.

Apartman ve Sitelerde Ortak Alanların Temizliğinin Önemi.