Ayder Yaylası Salıncaklardan Temizlendi.

Ayder Yaylası Salıncaklardan Temizlendi. Rizenin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylası‘ndaki  salıncaklar, yapılan tebligatların ardından kaldırılmaya başlandı. Rize valiliği tarafından, kaçak yapılan salıncak ve Ziplinelerin kaldırılması için için 56 kişiye tebligat gönderilmişti

Rizenin Ünlü Turizm Merkezi Ayder Yaylasında görüntü kirliliği oluşturduğu gerekçesiyle tartışılan ve kaldırılması için sahiplerine 1 Eylül Tarihine kadar süre verilen ve bir haftadır sökümü devam eden salıncakların sökümü tamamlandı. Çevre ve şekercilik Bakanı Murat Kurum ,salıncakların kaldırılması için geçen ay talimat vermişti.

Ülkemizde yayla denilince akla ilk gelen, Karadeniz Bölgesi’nin en gözde mekânı olan Ayder Yaylası’dır. Kaplıca ve eşsiz doğal güzellikleriyle son yıllarda en çok turist çeken beldelerimizden biri olan Ayder, Çamlıhemşin İlçe merkezine 19 kilometre uzaklıktadır.

Yol boyunca Bulut, Gürgendibi ve Aşıklar şelaleleri bulunmaktadır.  Her zaman yeşil kalan ladin ve çam ağaçlarının, sarıdan kırmızıya dönüşen gürgen, kestane, kayın ve köknar ormanlarının sınırında olan bir vadiye konumlanan bu yayla her mevsim farklı bir güzelliğe sahiptir.

Çeşitli konaklama tesislerinin bulunduğu yerleşim 1220 metre yüksekliğe kurulmuştur. Oksijen deposu olan bu küçük ve şirin yaylanın içinden  Kavron Deresi akmaktadır. Ayder’in hemen dışında tüm ihtişamıyla Gelintülü bulunmaktadır. Ayder Yaylası hem diğer yaylalara hem de Kaçkar Dağları’na gezi yapmak isteyenler için bir kapı niteliğindedir. Kışın ayrı bir güzelliğe bürünen ve konaklama tesisleriyle dört mevsim hizmet veren yaylada bir de kaplıca bulunmaktadır.

Bugün Rize’nin en popüler merkezi durumunda olan Ayder, Kaçkar Dağları’na kuzey yönünden yapılan tırmanışların başlangıç noktasıdır. Yaylada, bungalovdan tipik yayla evi konseptine, aile pansiyonundan otele pek çok konaklama seçeneği mevcuttur. Her Türlü alt yapı hizmeti tamamlanmış olan yayla, tatil kasabası görünümündedir. Zengin flora ve faunasının yanında kaplıcası da ünlüdür. Ayder Yaylası, çam ormanları ve Kaçkar manzarasının tam ortasındadır. Ayder Balı da yaylada tadına bakılması gereken lezzetlerdendir.