Bahar Yorgunluğu Nasıl Atlatılır

Bahar Yorgunluğu Nasıl Atlatılır.

Bahar yorgunluğu, hemen herkesin mevsim dönüşlerinde hissedebildiği bir takım ruhsal ve bedensel belirtilere verilen genel isim olarak tanımlanabilir. Kış Aylarına girmeye hazırlandığımız bu günlerde  birçoğumuz için yataktan kalkmak çok daha zor bir hal alırken gündelik işleri yaparken daha isteksiz olabiliyoruz.Bu da iş perpormansımızı da etkilerken sosyal hayatımıza da zarar veriyor.

Bahar Yorgunluğu İş Hayatını Etkiliyor

Bahar aylarına girdiğimiz şu günlerde yataktan kalkmakta zorluk mu çekiyorsunuz? İş yerinizde çalışırken sürekli uykunuz mu geliyor? Ya da içinizden hiç bir iş yapmak gelmiyor mu? Cevabınız evetse bahar yorgunu olabilirsiniz.. Ancak bu yorgunluklar uzun sürüyorsa dikkat etmeniz ve bir hekime başvurmakta fayda var. Peki bu bahar yorgunluğu nasıl atlatılır?

Bu durumu değişen hava koşullarına bağlasak da, uzun süren yorgunlukların ciddiye alınması gerekmekte. Bazı dönemlerde yeterli besin alınmaması, vitamin ve minerallerin eksik kalması, tiroit bezinin çalışma düzensizlikleri, tansiyon, kalp, enfeksiyon hastalıkları, sigaranın fazla kullanılması yorgunluk belirtilerini artıran unsurlar olarak sıralanıyor.

Bahar Yorgunluğu Nasıl Atlatılır.

Bahar yorgunluğu gidermek için vitamin ve besin destek ürünlerinin alımı büyük önem taşıyor. Mümkün olduğu kadar sadece bahar aylarında değil, kış aylarında da eksik olan vitaminlerin alınması bahar yorgunluğunu fazla hissetmeden o dönemin geçirilmesini sağlar. Özellikle B ve C vitaminleri, potasyum ve çinko içeren besinler, yeterli düzeyde karbonhidrat alımı yorgunluktan korunmada önemli. Vücut enerjisinin yüzde 50-60’ı karbonhidratlardan sağlanıyor. Bunlar taze meyve ve sebze, tam buğday ekmeği ve tahıllar. Mevsim meyve ve sebzeleri de daha sağlıklıdır. Bu nedenle sebze ve meyvelerin mevsiminde tüketilmesi önem taşıyor.

Bahar Yorgunluğundan Kurtulmak İçin Bazı Tavsiyeler

Az ve Sık Yiyin Beslenmenize dikkat edin

Bol Sebze ve Meyve Tüketin

Spor ve Egzersiz yapın. Yapamıyorsanız en azından yürüyün  

Şekerli  ve Unlu Ürünlerin Tüketimini azaltın.

Günde 2 Litreden az olmayacak şekilde su tüketin

Sigara Kullanmayın veya azaltın

Alkol kullanmayın

İyi Uyuyun. 8 Saatten Az veya fazla uyumamaya çalışın.

Keyif Aldığınız sizi mutlu eden uğraşılarınızdan vazgeçmeyin (Balık Tutmak,Futbol, Gezmek,Kitap Okumak)

Aileniz, Sevdikleriniz ve Arkadaşlarınızla vakit geçirin.

Sizi strese sokan enerjinizi düşüren insanlardan uzak durun.