Berlin de kiralara 5 Yıl zam yapmak yasak

Almanya,nın Başkenti Berlin de Enflasyon 1. 4 olmasına karşın kiraların iki kat artması  yetkilileri harekete geçirdi. Kent senatosu, kiralara 5 yıl zam yapılması yasakladı. Yasak, 15 Ekim de Kent  Meclisi nde görüşülecek ve onay alırsa yürürlüğe girecek. 

Berlin Yatırım Bankası IBB’nın son emlak raporu başkentte kiraların en çok küçük konutlarda fahiş oranda yükseldiğini gösteriyor. Bunun nedeni başkentte ikamet eden bekâr çokluğuna bağlanıyor. Berlin’de kira artışları devam ediyor. Yeni açıklanan emlak piyasası raporuna göre kira artışları geçen yıl en fazla küçük konutlarda kaydedildi. Bu bağlamda kira yardımıyla geçinenlerin işi daha da zorlaştı. 

Yine rapora göre 40 metrekareye kadar olan konutlarda kiralar fahiş bir şekilde yükseldi. 2012’nin son çeyreğinde ortalama metrekare kiraları 7,90 Euro iken 2013’ün üçüncü çeyreğinde metrekare başına 9,72’ye yükseldi. Küçük konutlardaki kiraların fahiş şekilde yükselmesi talebin büyüklüğü ile açıklanıyor. Küçük dairelere talep ise Berlin’de çok sayıda bekâr kişinin ikamet etmesinden kaynaklanıyor. Kiralar artınca bekârların çoğu daha küçük konutlara taşınıyorlar. Gelen haberlere göre büyüklüğü 60 ila 90 metrekare arasında değişen konutların kiraları şu sıralarda küçük konutlardan daha ucuz hale gelmiş durumda.