Çaycuma Belediyesi’nden Örnek Yağmur Suyu Toplama Projesi

Çaycuma Belediyesi’nden Örnek Yağmur Suyu Toplama Projesi.Dünya ve Ülkemiz son yılların en sıcak ytıllarını yaşıyor.Yağışlar yetersiz ve düzensiz.Beklenen yağışlı günler başladı. Türkiye’nin dört bir yanından kar ve yağmur haberleri gelirken barajlardaki su seviyeleri hala çok düşük. Uzmanlar, özellikle şehirlerde kar ve yağmur suyunun çok büyük bölümünün barajlara ve tarım alanlarına ulaşamadan yok olduğuna dikkat çekiyor. Bu konuda dünyanın belli başlı ülkelerinde uygulanan çatı yağmur sularının değerlendirilmesi projesi, Çaycuma Belediyesi tarafından yaşama geçirildi. 

Zonguldak’ın Çaycuma Belediyesi, 2 yıl önce Türkiye’de bir ilke imza atarak, yağmur suyunu depolamayı zorunlu hale getiren Toplama ve Kullanma Yönetmeliği”ni kabul etti.

Yağmur suyu toplama sistemi kurmak zorunlu hale getirildi.

Yönetmelikte, minimum 200 metrekare taban alanı olan yapılarda yağmur suyu toplama sistemi kurmak zorunlu hale getirildi. 500 ile 1000 litreye kadar yağmur suyu depo alanı yapmayan yeni binaya ruhsat verilmemesi kararlaştırıldı. Teşvik etmek için de sistemi kullananların şebeke suyunu indirimli kullanması sağlandı.Depolanan yağmur suyu tuvalet ve bahçe sulamada kullanılırken, bu sistemi kuran ilçe sakinlerine şehir şebeke suyu yüzde 30 indirimli verildi.

Örnek projenin mimarı, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, proje ile ilgili olarak;

“Zonguldak bölgesi Türkiye’de en çok yağış alan bölgedir. 12 ay yağmur yağar. Bu özelliğinden dolayı yağmur suyunu toplamak ve kullanmak bizim bölgemiz için son derece kolaydır. Çünkü sürekli yağmurdan dolayı depolama kapasitesinin çok büyük olması gerekmiyor. Çok basit bir düzenekle doğanın bize bahşettiği bu imkanı kullandık. Küresel krizin arttığı bu günlerde ve her yerin betonlaştığı zamanda doğa dostu çalışmalar yapıyoruz. Güneş enerjisi çalışmalarımız da sürüyor. Biz projeyi yaygınlaştırmak için zorlayıcı değil, teşvik edici önlemler aldık. Çok büyük bir kapasite öngörmedik. Evlerimizde kullanılan suyun yüzde 20’sini eğer abonelerimiz yağmur suyundan elde ederlerse geriye kalan yüzde 80 ihtiyacını da biz onlara yüzde 30 indirimli vermeyi kararlaştırdık. Su faturalarının yarısı kadar bir para ödemiş olacaklar. Uygulama başlayalı 1 buçuk yıl oldu. Yeni uygulamalarda bunu zorunlu hale getirdik. 3 projemiz devrede diğerlerinin de çalışmaları devam ediyor.” dedi

Sistemi kurup kullananlara şehir şebeke suyunda yüzde otuza kadar indirim

Yağmur biriktirme projesini anlatan mühendis Akif Özdal, “Binanın çatı oluklarından inen yağmur suyu binanın altında yapılan fiziksel dinlenme havuzunda toplanarak, gereksiz partiküllerden arındırılıp depolanıyor. Tekrar filtrasyondan geçirilerek tuvalet rezervuarlarına ulaştırılarak vatandaşların kullanımına sunuluyor” dedi.

Çaycuma Belediyesi, 2019 Eylül ayı belediye meclis toplantısında, kabul ettiği Yağmur Suyu Toplama ve Kullanma Yönetmeliği ile taban alanı minimum 200 metrekare olan yeni yapılarda yağmur suyu toplama ve kullanma sistemi zorunlu hale getirmiştir. Yeni yapı projelerinde 60 metrekare brüt alanı olan bağımsız bölümler için 500 litre, 60-120 metrekare için 750 litre, 120 ve üstü için de 1.000 litre depo alanı ayrılması zorunlu kılınırken, sistemi kurup kullananlara şehir şebeke suyunda yüzde otuza kadar indirim sağlanmaktadır” denildi.

Çaycuma Belediyesi’nden Örnek Yağmur Suyu Toplama Projesi