Dünya Yaşam Maliyeti Yüksek Şehirleri Listesinde İstanbul 154.

Dünya Yaşam Maliyeti Yüksek Şehirleri. İstanbul Listede 154. Sırada yeraldı.

25. Yapılan ‘Yaşam Maliyeti Araştırması’nın sonuçları açıklandı. 5 kıtada 209 şehri kapsayan araştırmada 2019 yılında dünyanın en pahalı şehri yine Hong Kong olurken en ucuz şehir ise Tunus olarak belirlendi.

Geçtiğimiz yıl 163’üncü sırada yer alan İstanbul, bu yıl listeye 154’üncü sırada yer aldı. Asya kıtasında yer alan şehirler, mobil çalışanlar için en pahalı şehirler olarak listede yer aldı. 

5 kıtada 209 şehirde yapılan Yaşam Maliyeti Araştırması, özellikle küresel çapta iş yapan şirketlerin mobil iş gücünü yönetme stratejilerini belirleme aşamasında en önemli referanslarından biri olarak görülüyor ve her şehirde, konut, ulaşım, gıda, kıyafet, ev eşyaları ve eğlence gibi 200’den fazla unsurun karşılaştırmalı maliyetini ölçüyor.

Hon Kong yine Dünayanın En Pahalı Şehri ünvanını korudu.

Hong Kong yine en pahalı şehir İstanbul ise cazip şehir olmayı sürdürüyor Her şehirde konut, ulaşım, yiyecek, giyim, ev eşyası ve eğlence dahil olmak üzere 200’den fazla kalemin karşılaştırmalı maliyetlerinin ölçüldüğü araştırma sonuçlarına göre, 2019 yılının en pahalı şehri Hong Kong, yaşam maliyeti en düşük şehir ise Tunus olarak belirlendi.. Hong Kong’un ardından Tokyo, Singapur, Seul ve Zürih en pahalı şehirler Tunus’un ardından Taşkent ve Karaçi ise en ucuz şehirler olarak sıralandı. Bu sonuçlarla beraber en pahalı 10 şehirden 8’ini oluşturan Asya şehirleri, yurt dışında çalışanlar için dünyanın en pahalı şehirleri unvanını sürdürdü. Geçtiğimiz yıl aynı araştırmada 163’inci sırada yer alan İstanbul ise, bu yıl listede 154’üncü sıraya yerleşti.