Elazığ Depremi sonrası Bina Deprem sigortası DASK yeniden hatırlandı.

Elazığ Depremi sonrası Bina Deprem sigortası  DASK yeniden hatırlandı. Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından zorunlu deprem sigortası ( DASK) konusu yeniden ev sahipleri tarafından Yeniden hatırlandı ve fiyatları merak edilmeye başlandı. Elazığ’da 80.000 Malatya’da 102.706 konut Depreme Sigortasız yakalandığı öğrenilirken, Elazığ’da 42 bin 955, Malatya’da 62 bin 680 konutun Zorunlu Deprem Sigortası bulunduğu açıklandı. DASK yaptırıp da depremde binası hasar görenler paralarını alabilecek.

Manisa ve Elazığ’da meydana gelen depremler zorunlu deprem sigortasını (ZDS) tekrar hatırlattı. Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) koordinasyonunda yaptırılan zorunlu deprem sigortası kapsamındaki konut sayısı 9.5 milyona yaklaştı. Türkiye’deki toplam yapı stokunun yüzde 53.5’i zorunlu sigortanın teminatı altına girdi.

DASK kapsamındaki konut sayısı 2019 yılı sonu itibariyle 9 milyon 490 bini aşarken, zorunlu deprem sigortası için ödenen prim miktarı da yıl içinde 1 milyar 322 milyon liraya ulaştı. DASK, 2000 yılından bu yana meydana gelen 696 depremde 29 bin 880 hasar için 205 milyon 440 bin lira hasar ödedi. DASK’ın bugün itibariyle 20 milyar liranın üzerinde hasar ödeme imkanı bulunuyor. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren hasar ödemelerindeki üst sınır 240 bin lira olarak güncellendi.

Kimler DASK yaptırmalı, DASK yaptırmak zorunlu mu?

18 Ağustos 2012’de yürürlüğe giren Afet Sigortaları Kanunu’na göre konut kredisi ve tapu işlemleri ile su ve elektrik abonelik işlemlerinde Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS) yaptırmak şart.

Açıklama: https://cdn.yeniakit.com.tr/images/detail/1580143245-fecdcb.jpg

DASK sigortası kaç liraya yaptırılır?

Zorunlu deprem sigortası için 7 risk bölgesi, 2 farklı yapı tarzına göre belirlenmiş 14 fiyat tarifesi bulunuyor. Yıllık sigorta tarifesi, 100 metrekarelik konut için betonarme yapıda bölgesine göre 37 ile 266 TL, diğer yapı tiplerinde ise 39 ile 324 lira arasında değişiyor.

Sigorta bedeli konutun yapı tarzına, brüt yüzölçümüne ve deprem riski derecesine göre hesaplanıyor.

Hasar bedeli nasıl ödenir? Hasar durumunda en fazla ne kadar ödeme yapılır?

Deprem sonucu meydana gelen maddi zarar, ekspertiz raporundan sonra poliçenizde belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılıyor.

DASK tarafından verilen azami teminat tutarı, 1 Ocak 2020’den itibaren 240 bin lira olarak belirlendi.

Tazminat hesaplanması. Sigorta tazminatının hesabında, depremin gerçekleştiği yer ve tarihte, binanın piyasa rayiçlerine göre bulunan yeni inşa bedeli esas alınır. Ancak sigorta tazminatı, hiçbir durumda sigorta bedelinden fazla olamaz.

Hasar için nereye başvurulur?

Evleri depremden hasar görenlerin, DASK Çağrı Merkezi 125’e, DASK’ın internet sitesine ya da sigorta şirketine başvurması gerekiyor. Hasar tespit işleminin kesinleşmesinden sonra, hazırlanan ibranameler hasarın olduğu yerleşim bölgesindeki banka şubelerine gönderilir ve tazminat ödemeleri, bu şubeler kanalıyla hak sahibine yapılır. Tazminat ödemeleri, ortalama olarak bir ay içinde ödeniyor.

Hasar DASK’ı aşarsa ne olur?

Oluşan hasar DASK’ı aşacak kadar büyükse bu noktada konut sigortası DASK’ı aşan zararı karşılıyor. Bu nedenle DASK’ın yanı sıra konut sigortasına sahip olmakta fayda var.

Elazığ Depremi sonrası Bina Deprem sigortası DASK yeniden hatırlandı.Elazığ