Elazığ İlimizde Deprem sonrası kira fiyatları arttı,Valilik denetim başlattı.

Elazığ İlimizde Deprem sonrası kira fiyatları arttı,Valilik denetim başlattı.Kiralık Ev Arayan Vatandaşlar Ev Bulamıyor veya yükselen kiraları karşılayamayacakları için kiralama yapamıyor.

Elazığ İlimizde merkez üssü Sivrice İlçesi olan ve 41 Vatandaşımızın Hayatını kaybettiği 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından yaşanan konut sıkıntısı bölgedeki kira fiyatlarını etkiledi. 

33 Mahallesi bulunan Elazığ’da, 6,8 büyüklüğündeki depremde bazı binalar yıkıldı, birçok bina ise ağır ve orta hasarlı raporunun ardından vatandaşların can güvenliği nedeniyle kullanımı yasaklandı.

Depremzedeler kentte geçici olarak kurulan çadırlar, okullar, spor salonları, camiler ve misafirhanelerde konaklamaya başladı. Hava sıcaklığının özellikle geceleri eksilere düşmesi ile zorluk yaşayanlar, barınmak için kiralık ev aramaya başladı. Bölgede ev kiralamak isteyen vatandaşlar, durumun fırsata çevrilerek kira fiyatlarının 2 katına çıkmasınından şikayetçi.

Kiralar İki Katına Kadar Arttı.

Artan talebin ardından kentteki kiralık evlerin fiyatı 2 katına kadar yükseldi. Daha önce semtine ve metre karesine göre 700 ile 1500 lira arasında değişen fiyatların 1500 ile 2 bin liraya yükseldiği belirtildi.

Talebin artmasıyla yükselen kira fiyatlarını tepki gösteren depremzedelerin birçoğu kış mevsiminde açıkta kalmamak için bu durumu mecburen kabullenmek zorunda kaldı.

Yükselen Fiyatlara Rağmen Ev Bulunamıyor

Depremzedeler istenen yüksek Kira fiyatlarına rağmen Kiralık  ev bulmakta zorlanıyor. Birçoğu sokaklarda ev arayanlar, iki katına çıkan kiralara razı olmalarına rağmen ev bulamadıklarını ifade ediyor.

Deprem öncesi 700 lira olan eve şimdi 1500 lira isteniyor. Bin lira olan ev için de 2 bin lira talep ediyorlar. Depremzedelere yardım etmek yerine bu durumu birçok ev sahibi maalesef fırsata çevirdi. Vatandaş Depremden sonra bir de Kiralık fırsatçılarının bu fiyatları istemesinden muzdarip.

Emlakçılarda Şikayet Ediyor

Elazığ Emlakçılar Derneği Başkanı Hakan Albayrak, depremin ardından kiraların fırsatçılık yapan ev sahiplerince iki katına çıkarıldığını söyledi. Her gün yüzlerce kişinin emlak bürolarına gelerek ya da telefonla kendilerini arayarak ev istediğini belirten Albayrak, “Buna rağmen insanların taleplerine yetişemiyoruz” dedi.

Kentte depremde yıkılan bina sayısının az olmasına rağmen hasarlı bina sayısının 600 civarında olduğunu anlatan Albayrak, “Hasarlı binalar yıkılmaya başlandığı için vatandaşlar kiralık daire aramaya başladılar. Ne yazık ki bu durumu bazı arkadaşlar fırsata çevirdiler. Deprem öncesi 800 TL olan evler 1500 TL olmuş durumda. Ev sahipleri maalesef böyle fiyat veriyorlar. Birçok kişi maalesef bu durumdan nemalanarak kiraları iki katına çıkardı. Bazı ev sahipleri kiraları daha düşürdü veya bedava olarak depremzedelere tahsis etti. Ancak, büyük çoğunluğu bunu fırsata çevirip kiraları yükseltti” diye konuştu.

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı da Vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda deprem sonrası kentte artan kira fiyatları ile ilgili resen araştırma ve soruşturma başlattı.

Elazığ ve Malatya,da Yarıyıl Tatili Uzatıldı.

Deprem nedeniyle Elazığ’nın tamamında Malatya’nın ise 4 ilçesinde yarı yıl tatili uzatıldı…

Açıklama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi. Soylu, deprem çalışmalarına ilişkin son bilgileri vermek üzere Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’la birlikte kameralar karşısına geçti.

Soylu, “Elazığ’ın tamamında, Malatya’nın Doğanyol, Pütürge, Kale ve Battalgazi ilçelerinde okullar 10 Şubat’ta açılacak” dedi. Açıklamaya göre Elazığ’daki Fırat Üniversitesi ise 17 Şubat’ta açılacak.

Elazığ İlimizde Deprem sonrası kira fiyatları arttı,Valilik denetim başlattı. Elazığ