Elektrik Faturalarımızı Nasıl Azaltırız.

Elektrik Faturalarımızı Nasıl Azaltırız. Elektrik enerjisi hayatımızı devam ettirmemizde olmazsa olmazlarından. Alabileceğiniz küçük önlemlerle önemli oranda tasarruf sağlayabiliriz.

Elektrikli ev aletleri ve diğer enerji tüketen ürünlerin tamamında uygulanacak tasarruf uygulamaları sayesinde elektrik faturalarında her evde ayda ortalama en az 40-80 lira arasında düşüş elde etmek mümkün olabiliyor.

Ülke genelinde evlerde yapılacak enerji tasarrufu ise ülke ekonomisine yıllık 4 milyar liralık katkı sağlanması anlamına geliyor.  4 milyar lira kazanç ile 200 adet tam teşekküllü hastane, 1000 adet okul ve Türkiye için daha birçok yatırımlar yapılabilir.

Elektriğe gelen zamlardan sonra birçok insan elektrik faturalarının yüksek gelmesinden yakınmaktadır. Ufak değişiklikler yaparak elektrik faturasını azaltmak artık mümkün. Akıllı sayaçlar ve doğru aleti kullanarak elektrik tasarrufu yapabilirsiniz. Elektrik tasarrufunda en önemlisi buzdolabı kapağının açık bırakılmaması ve buzdolabının ısı veren yerlerden uzak konumlandırılması yüzde 25 oranında katkı sağlamaktadır.

Elektrik Faturalarımızı Nasıl Azaltılırız

Kombi ve elektrikli ısıtıcılar sabit seviyede tutulmalı. Dünya Sağlık Örgütüne göre oturma odası 21 derece, diğer odalar ise 18 derece ısıda olmalı. Odalardaki ısı ayarlaması sayesinde yüzde 7 tasarruf sağlanabilmektedir.

Kombilerde doğalgazın yanında elektrik de kullanılmaktadır. Bu nedenden dolayı elektrik tüketimi minimum seviyede olan kombiler tercih edilmelidir.

Odalarda bulunan peteklerin önü açık olmalı, eşya konulmamalıdır.

Yeni Teknoloji Düşük Enerji Tüketimli Beyaz Eşyalar Tasarruf Sağlar

Eski Cihaz ve Beyaz Eşyaların Günümüz Teknolojisiyle üretilmiş verimli Cihazların  değiştirilmesi ortalama yüzde 20 civarında enerji tasarrufu sağlamakta. Bu da yıllık 200 Tl civarında bir tasarruf sağlayacaktır “Ülkemiz genelinde eski teknoloji beyaz eşyalar A+ enerji sınıfındaki ürünlerle değiştirilse birkaç yılda Keban Barajı üretimi kadar elektrik tasarrufu sağlanacaktır. Beyaz eşyalarını yenilemek isteyenler, tercihlerini enerji verimliliği yüksek ürünlerden yana kullanmaları durumunda ödeyecekleri ekstra maliyeti, kullanırken yapacakları tasarrufla 3 ila 5 yıl içinde karşılayıp sonrasında kara geçeceklerdir” diye konuştu.

Evde Nasıl Elektrikten Tasarruf Yapılabilir 

Buzluk ve soğutma sıcaklıklarını doğru ayarlayın,
Buzdolabının kapısını açık bırakmayın ve  kapısını sık sık açıp kapatmayın, Yiyecekleri soğuduktan sonra dolaba yerleştirin.
Fırın kapağını sık sık açıp kapatmayın. Pişirme süresinden birkaç dakika önce fırını kapatın. Gerekli olmadıkça ön ısıtma yapmayın.
Çamaşır ve bulaşık makinenizde ekonomik ve kısa programlar kullanın. Çamaşır ve bulaşık makinenizi tam dolu çalıştırın. Çamaşır makinenize düzenli olarak bakım yaptırıp temizleyin.
Bulaşık makinenizin filtre ve tahliye kısımlarını temizlemeyi unutmayın.
Ütü alırken buhar ayarı ve buhar kapasitesi yüksek olan bir model seçin. Ütü işleriniz bitmeden 5 dakika önce ütüyü prizden çekerek kalan işi ütünün mevcut ısısıyla tamamlayın.
Çamaşırlarınızı nemli olarak ütüleyin, daha kolay ütülenir. Süpürgenizin motor, fırça ve boru bölümünü temizlemeyi unutmayın.
Elektrik süpürgesinin  torbasını sık sık boşaltın. Süpürgenizin eskimiş fırçaları yenileyin.
Elektrikli aletlerin  fişini  kullanmadığınız  zamanlarda  prizden çekin.
Televizyonu kumandadan değil düğmesinden kapatın.
Evde genel aydınlatma yerine kısmi aydınlatma kullanın.
Kontrollü aydınlatmalar ve tasarruflu ampuller kullanın. Gün ışığından yararlanın ve sensorlu  aydınlatma kullanın.

İstanbul