Evde Çalışma (Home Office) Çalışma Nedir? Evde Nasıl Çalışılır

Evde Çalışma (Home Office) Çalışma Nedir? Evde Nasıl Çalışılır. Tüm Dünyada ve Ülkemizde 1 numaralı konu olan Korona Virüs nedeniyle Topluca bulunulan yerlerin ve iş yerlerinin bir kısmı önlem amacıyla kapatılmasına karar verilmişti. İşyerleri ve ofisler de bazı önlemler almaya çalışıyor. Bu önlemler kapsamında  iş yerleri zorunlu personelleri dışında evden çalışabilecek durumda olan personellerini evde çalışmaya yönlendiriyor. Yazılım, Basın Yayın, Reklam, Sigorta, Hizmet sektörü firmaları halihazırda çalışanlarının bir kısmının evde çalışmaya yönlendirmişti. Evde çalışma (Home Office ) hakkında bazı avantaj dez avantjları paylaşmak istedik.

Yasada bu çalışma yöntemi ‘İşçinin, işveren tarafından oluşturulan iş organizasyonu kapsamında iş görme edimini evinde ya da teknolojik iletişim araçları ile işyeri dışında yerine getirmesi esasına dayalı ve yazılı olarak kurulan iş ilişkisidir’ şeklinde tanımlanıyor.

Evde çalışmak son yıllarda birçok işletme tarafından zaten tercih edilmeye başlandı. Özellikle küçük ve yeni kurulan girişimler bir ofis tutmak yerine evden çalışarak işlerini gerçekleştirerek, şirketlerini büyütmeye çalışıyor. Özellikle bazı işler için Home office çalışmak mümkün ve avantajları beraberinde getirebiliyor. Tabii ki evden çalışmanın bazı dezavantajları da bulunsa da belli bir disiplin oturtarak zaman yönetiminizi doğru bir şekilde yaptığınızda bu dezavantajların bir kısmının üstesinden gelebilirsiniz.

Evden çalışmayı planlıyorsanız veya zorunlu olarak bu süreçte evde çalışmak zorundaysanız üretkenliğinizi de en üst seviyede tutmaya özen göstermeniz gerekiyor.

Home office çalışmanın avantajları

Esnek çalışma saatleri: Evden çalışırken, çalışma saatlerinizi esnetebilmeniz mümkün. Belli bir zaman aralığına bağlı kalmaksızın istediğiniz ve kendinizi verimli hissettiğiniz saatler arasında çalışabilir ve dilediğiniz zaman kısa molalar verebilirsiniz.

Tabii ki çalışma saatlerinizi esnetirken, ekibinizdeki kişilerin takvimini ya da müşterilerinizin beklentilerini unutmamanız gerekiyor. Kullanıcılar sipariş verirken ya da satın alma sonrasında sizinle iletişime geçmek isteyebilecekleri gibi gün içerisinde yapılan satışları da takip edebilmeniz gerekir. Bu nedenle de çalışma saatlerinizi esnetirken, çevrenizde işinizi etkileyen faktörleri de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Çalışma ortamınızı dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz

Evden çalıştığınız için, evinizin bir odasını ofisiniz haline getirebileceğiniz gibi, bu çalışma ortamını dilediğiniz gibi düzenleyerek, kendinizi en iyi hissedeceğiniz bir ortam yaratabilirsiniz.

Ayrıca Evden çalışmak için bazı donanım ve ekipmanlara ihtiyacınız olacaktır. Öncelikle En çok ihtiyacınız olacak şey Bir Masaüstü Bilgisayar veya Kişisel Notebook olacaktır. Ayrıca İnternet bağlantınız olmazsa olmaz. Belki ofis ekibiniz veya  yöneticilerinizle görüşmek için bir bağlantı programı web kamera, Kulaklık, Mikrofon, Telekonferans Cihazları, Video Kamera,Fotoğraf Makinası,Ses Kayıt Cihazı, Yazıcı, Yedekleme Ünitesi, Dosyalama malzemeleri, gibi işinizin niteliğine göre özel bazı donanımlara ihtiyaç duyabilirsiniz.

Maliyetleriniz düşer: Bir ofise kıyasla evden çalışmanın maliyetleri daha azdır. Ofis kirası, ofis araç gereçlerinin maliyetleri, ofisteki çay kahve gibi giderlerin olmayışı ve verginin daha az olması evden çalışmanın maliyetini önemli bir şekilde düşürmektedir.

Ofis gürültüsü ve ofisin dikkat dağıtıcı ortamından kurtulmuş olursunuz. 

Özellikle büyük ofislerde, çalışanların dikkati daha fazla dağılabiliyor. Diğer çalışanların yaptıkları görüşmeler, molaya çıkan çalışanlar, yapılan telefon konuşmaları gibi dikkat dağıtıcı birçok unsur evden çalışırken elenmiş olur.

Trafikte geçen süre size kalır: Çalışma günlerinde ofise giderken belli bir zamanınızı trafikte harcarsınız. Özellikle İstanbul gibi trafik problemi olan bir şehirde gün içinde ortalama 1-2 saatinizi trafikte harcayabilirsiniz. Ancak Home office çalışmaya başladığınızda, trafikte kaybettiğiniz bu zaman size kalmış olur ve bu zamanı çalışarak değerlendirebileceğiniz gibi kendinize veya sevdiklerinize de ayırabilirsiniz.

Daha az stresli olursunuz: Evden çalıştığınızda çoğunlukla tek başınıza olacağınız, trafik derdiniz olmayacağı ve gün içinde istemsiz şekilde karşınıza çıkan olumsuz durumlarla daha az karşılaşacağınız için stresiniz de azalmaya başlar.

Evde Çalışmanın Zorlukları

Belli bir rutin oturtma zorluğu: Evden çalışırken ne kadar disiplinli olduğunuz da oldukça önemli. Çünkü esnek çalışma saatleri ve belli bir saatte masa başında olmama zorunluluğu, belli bir iş rutini oturtmanızı zorlayabilir. Bu nedenle de esnek çalışma zamanınız olsa da kendinize belli çalışma saat aralıkları belirlemeniz gerekir.

Ekip arasındaki koordinasyonsuzluk: Ekip olarak evden çalışıyorsanız, birbirinizle olan iletişimin de kesintisiz olması gerekir. Basit bir konuda bilgi paylaşımı yapılacağı zaman, ekipteki herkesin aynı zaman dilimleri içerisinde aktif olması önemlidir. Proje yönetim araçlarından yararlanabileceğiniz gibi ekip büyüklüğüne göre daha basit iletişim yollarını da (mesajlaşma uygulamaları) kullanabilirsiniz. Ekip olarak iş yaparken, çalışma saatlerinizin de ortak olması oldukça önemli bir detaydır.

Dikkatinizi dağıtacak birçok unsur olabilir: Disiplinli olmadığınızda ve belli bir çalışma rutini oluşturmadığınızda ev ortamında dikkatiniz çok fazla dağılabilir. Sosyal mecralarda vakit geçirmek, evdeki işlere yönelmek, televizyon başına oturmak gibi birçok farklı dikkat dağıtıcı unsur, iş yapmanıza engel olabilir. Bu unsurların önüne geçebilmek için, bir odanızı ofis gibi kullanmalı ve bu odadayken sadece işe odaklanarak, diğer konuları göz ardı etmelisiniz.

Sürekli olarak evde olmak, iş ve ev hayatınızın aynı ortamda geçiyor oluşu, hayatınızın çok fazla rutine oturmasına neden olabilir. Bu rutin belli bir süre sonra işinize odaklanamamanıza ve sürekli tek bir ortamda vakit geçirdiğiniz için psikolojik sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Fakat Korona Virüsünden Korunma  maksaatlı zorunlu olarak evden çalışacaksanız bunun geçici bir durum olduğu bilinciyle küçük aralar keyifli uğraşılarıda işinizin arasına katarak devam edebilirisniz.

Sosyal ortamlardan uzaklaşma: Yaşanabilecek bir diğer problem de tek başınıza çalışıyorsanız ve çok fazla dışarıda çalışmıyorsanız, sosyal ortamlardan uzaklaşmaya ve yalnızlaşmaya başlayabilirsiniz. Bu durumu çok uzun süre devam ettirmek, psikolojik olarak olumsuz bir şekilde etkilenmenize neden olabilir. Bu nedenle de bir önceki maddede de değindiğimiz gibi belli günlerde farklı ortamlarda çalışmak ve iş sonrasındaki zamanlarda ev haricinde vakit geçirmeniz önemlidir.

Home office çalışırken dikkat etmeniz gerekenler

Evden çalışmak tabii ki herkes için ideal bir plan değil. Bu nedenle de kendinize ve yaptığınız işe en iyi şekilde odaklanabileceğiniz bir ortamda çalışmanız faydalı olacaktır. Evden çalışırken, normalden biraz daha fazla disiplinli olmanız gerekir.

Çalışma zamanlarınızı net bir şekilde belirlemenizin yanı sıra ekibinizle iyi bir iletişim kurmanız oldukça önemli. Bunun yanı sıra evden çalışırken, çok fazla odanıza kapanarak, sosyal ortamlardan uzak durmak ve sevdiklerinizle vakit geçirmemek de yanlış bir tutum olacaktır. Her ne kadar iş yoğunluğunuz olsa da hem kendinize hem de çevrenizdekilere zaman ayırmanız daha sağlıklı bir şekilde çalışmalarınıza devam etmenizi sağlar.

Evde Çalışma (Home Office) Çalışma Nedir? Evde Nasıl Çalışılır.