Finansal Okuryazarlık Nedir?

Finansal Okuryazarlık Nedir ? Ne kadar para kazandığınız kadar o parayı nasıl harcadığınız, o parayla nasıl geçindiğiniz ve o parayla nasıl birikim ve yatırım yaptığınız da artık çok önemli bir konudur. Tam bu noktada finansal okuryazarlık devreye giriyor. Finansal Okuryazarlık Finansal anlamda paranızı doğru değerlendirmek için günümüz dünyasının temel finansal kavramlarını bilmeniz ve parasal işlemlerinizi yürütebiliyor olmanız gerekiyor. Finansal okuryazarlık; kısaca kişinin parayı kullanırken veya yönetirken maddi gerçeklikleri doğrultusunda hareket etmesini sağlamak demektir.  

‘Parasını yöneten, hayatını yönetir’ Sözü Finansal Okuryazarlığın özeti gibidir.Basit bir şekilde anlatmak gerekirse; ay sonunda cebinizde para olması için, birikim veya yatırım yapmak için gelir kazandığınız anda planlama yapmanız gerekir. 

Gelir Gider Tablosu 

Pek çok kişiden  ne kadar gelir elde ederse etsin ayın sonunu rahatla getiremediklerini veya sürekli borçlu oldukları şikayetini duymuşsunuzdur . Bunun önemli sebeplerinden biri de bütçe yapma alışkanlığının henüz tam olarak kazanılmaması. Finansal olarak rahat olabilmek için  uzun soluklu ve sabırla uygulayabileceğimiz bir planımızın olması gerekiyor. Planı yaparken gelir ve gideri yazmamızda fayda var. Nereden ne kadar kazandığımızı, nereye ne kadar harcadığımızı bilmek paranın yönetiminde bizim için en önemli nokta. Bundan sonraki aşamada ise para harcadığımız yerlere göz atmamız gerekiyor.Bu Plan kişinin parasını daha etkin kullanabilme imkanı verecektir.

Tasarruf

Paramızı harcadığımız mal veya hizmetlerin hangileri gerçekten ihtiyacımızdı, hangilerini almasaydık da olurdu? Cevabını vermemiz gereken soruların başında bu geliyor. Alışveriş sırasında kendimize ‘bu bir istek mi, yoksa ihtiyaç mı?’ diye sormalıyız ve o ürünü almadan önce 10 saniye kuralına uymalıyız. 10 saniye boyunca düşünün ve eğer alacağınız bu şey sizin için bir ihtiyaç değilse o ürünü almayabilirsiniz. İsteklerimizi de alabiliriz tabii ki fakat ekonomik olarak daha istikrarlı bir hayata kavuştuktan sonra.

Tasarrufun ikinci önemli noktası ise giderleri azaltmak. Birkaç örnek vermek gerekirse; GSM şebekenizin daha uygun bir tarifesine geçin, uçak bileti almadan önce karşılaştırın, sigara gibi para harcamanıza sebep olan alışkanlıklarınızdan vazgeçin.Olmasada olur dediğiniz ürünleri belirleyin.

Birikim 

Her ay maaşınız elinize geçer geçmez paranızın belirleyeceğiniz bir oranı kadarını bir kenara ayırmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Ay sonunda artan bir  paranız olursa da bu paraya ekleme yapabilirsiniz. Gerçekçi bir birikim hedefi belirlemek hedefinize ulaşmayı kolaylaştıracaktır. İmkansız hedeflerle kendinizi zorlamayın. Ev için ya da araba için peşinat biriktirme hedefiniz olsun, sonrasında biriken para ile ne yapacağınıza ayrıca karar verebilirsiniz.

Finansal Okuryazarlık. Yatırım

Finansal okuryazarlığın bir diğer konusu ise paranızı değerlendirme yetisine sahip olmanız. Döviz, borsa, vadeli mevduat vb çok sayıda yatırım aracından size en uygun olanını seçerek paranızın enflasyon önünde değer kaybetmesini engelleyin ve kazanç sağlamaya çalışın.