Karamürsel İlçemizi Tanıyalım

KARAMÜRSEL İLÇEMİZİ TANIYALIM

Karamürsel tarihi ve coğrafi yapısından ve Anadolu’da ki çeşitli uygarlıklara köprü olma konumundan dolayı değişik kültürlerinde merkezi olmuştur. Bu nedenle ‘Uygarlıkların Bahçesi’ olarak adlandırılır. Güzel Anadolu’nun Geçirdiği Tarihi süreçler içindeki yaşam çeşitliliği, bizlere ulaşan büyük kültürel zenginlikler sağlamıştır. Karamürsel’in kültürel olarak kendisine özgü özellikleri mevcuttur. 

Karamürsel Osmanlı Devletinin ilk Kaptan-ı Deryası, kahramanlığı ve gözü pekliği sebebiyle Orhan Gazi tarafından “Kara” lakabını alan Mürsel Paşa’nın fethettiği topraklardır. 1327’den sonra donanmasıyla birlikte geldiği ve o tarihten bugüne kadar Karamürsel adı verilen bölge, bugün daha çok “Pehlivanlar Kenti” olarak bilinir. Gazanfer Bilge Minder Güreşinde, Aydın Demir ve Ahmet Taşçı ise Yağlı güreşte, ilçenin yetiştirdiği ünlü sporculardır. 

Bölgenin verimli topraklarında her türlü sebze ve meyve yetiştirmek mümkündür. Kiraz, şeftali ve kestane en çok bilinenleridir. Üreticiler sadece kente değil, diğer kentlere de önemli miktarlarda meyve ve sebze gönderir. Karamürsel sepetiyle tanınan bu yöremiz, sanayi tesislerinin kentte yer almaması dolayısıyla nüfus artışının düşük oranlarda yaşandığı bir ilçedir.

İzmit Körfezi’nin güney kıyısında yer alan ilçe, balık lokantaları ve Ereğli beldesindeki balıkçıları ile olduğu kadar iç bölgelerde yer alan doğal dinlenme ve trekking alanlarıyla da ünlüdür. Karamürsel’de Karapınar Köyü’ne yakın bir bölgede bulunan Başdeğirmen Mesire Alanı, özellikle yaz aylarında yöre halkının stres attığı, doğayla buluştuğu güzide bir piknik alanı olarak dikkat çeker.  

Karamürsel’de Emlak Piyasası

Karamürsel ilçemiz; İstanbul , İzmit ,Yalova ve Bursa’ya yakın konumuyla, Marmara Port Serbest Proje Alanının da bulunduğu önemli ve gelişmekte olan bir bölgemizdir. Konumu ilçenin emlak piyasasının da son derece hareketli olmasını sağlıyor.

Kocaeli genelinde konut fiyatları son yıllarda %51 oranında artış göstermiş durumda. Şehirde ortalama konut metrekare satış fiyatı 1.875 TL civarında. Karamürsel’de ortalama Konut fiyatı 236.000 TL. Konut yatırımının geri dönüş süresi ise 20 yılın üzerinde gerçekleşmekte. Karamürsel’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 1.800 TL, özellikle son 1 yılda konut fiyatlarının arttığı görülüyor.

Özellikle şehrin güneyinde yer alan ve Osmangazi Köprüsü ile ulaşımı kolaylaşan Karamürsel’de, İstanbul’a yakın olup aynı zamanda ortalama konut metrekare fiyatları henüz komşu ilçelerin ortalamalarından düşük olan Karamürsel’de Arsa ve Konut Yatırımı yapmak isteyenler için çok uygun durumda.