Keyifli Bir Havuz Yaptırmak İstiyorsanız Nelere Dikkat Etmeli ?

Bir zamanlar Lüks Konutların ve bazı villalarda olan havuzlar artık pek çok kişinin hayali ve arzusu. Bu nedenle pek çok konut projesi çok büyük olmasalar da ortak kullanım alanlarında açık veya kapalı havuz ve çocuk havuzu yapmakta. 

Eğer Müstakil ve bahçesi olan bir eviniz var ve bir havuz yaptırmak istiyor olabilirsiniz. Bahçenize şık, konforlu ve en önemlisi sağlıklı bir havuz yaptırmak istiyorsanız bazı önemli konulara dikkate etmek gerekiyor. 

Bir yüzme havuzu yaptırmayı düşünüyorsanız havuzun büyüklüğü, kullanım amacı ve kullanılacak malzemeler havuzunuzun maliyetini belirleyen en önemli unsurlar olacaktır. 

Yüzme havuzu tasarımında biçim ve boyut tespiti,havuzun umuma açık bir işletme havuzu, kişiye özel yüzme havuzu veya sportif amaçlı havuz, terapi havuzu, olmasına göre inşaa edilmelidir. Aynı zamanda arsa boyutu,eğimi ve kullanıcı sayısı da havuz yaptırıken hesaba katılmalıdır.

İşlevi tamamen sportif faaliyetler için planlanan  havuzlar olimpik ve yarı olimpik havuzlar olarak gruplandırılırlar.

Bu tür havuzların boyutları  FİNA (Uluslararası Su Sporları Federasyonu) tarafından belirlenmiştir. Ancak Bu noktada havuzun kuzey-güney doğrultusunda olmasına özellikle dikkat edilmelidir. Deniz kenarında yapılacak bir havuzun boyutları hesap edilirken havuzu kullanacak kişi sayısı önemli bir belirleyici konudur. Her konutta 4 kişinin var olduğu kabul edilerek ve kişilerin %40’nın havuzdan isrtifade edeceği hesap edilerek çıkan kişi başına 4 m2 kabul edilen alanla çarpımı havuz büyüklüğünü belirler.

Denizden uzak bölgelere yapılacak havuzlar için ise kullanım oranı %50 %60 arasında alınmaktadır. Yetişkin bir kişinin 1.25 mt derinlikteki suda rahatça yüzebileceği hesap edilerek havuz derinliği minimum 1,10 metre ile maximum 2,10 metre arasında hesap edilmelidir.

Havuz hangi sistemde ve kaç kişi için inşa edilirse edilsin maliyeti düşük değildir.Bu sebeple berlli başlı bazı ayrıntılara dikkat edilmesi gerekir. Yaptırtılan bir havuzdan maximum memnuniyet bekleniyorsa şu konulara dikket etmek gerekir

Havuzun mekan içindeki konumu. Yapılacak Havuz Yaprak döken ağaçlardan ve bitkilerden , havuzu kirletebilecek tozlu topraklı yada başkaca sıvı geçişi olmayacak bir alanda yapılmalıdır.

İnşa Tasarımı ve statik hesapları. Havuzun tasarımı ve doğru hesaplanması havuzun hem daha estetik hemde daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Tesisatla ilgili altyapı

Tipi ve istenilen konfor. 

Makine dairesinin yeri ve boyutları

Filtre sistemleri

Hijyen le ilgili tesisat tipi

Havuz içi izalasyon ve kaplamaları

Elektrik tesisatı ve kaçak önleme tertibatları

Aksesuar seçimleri.

Havuz Çevresinin yer kaplamaları

Tramplen konulacaksa derinlik hesabı 2,50 mt olmalıdır.

Uyarı Tabela ve işaretleri

Dip Emiş süzgeçleri kapasitesi ve güvenliği,  konularına dikkat edilmeli ve en önemlisi işin uzmanı bir ekibe yaptırılmalıdır.