Kıbrıs ve Kıbrıs emlak piyasasını tanıyalım

Kıbrıs emlak piyasası girmeden önce biraz Kuzey Kıbrısı tanıtalım. Anadolu yarımadasının 65 kilometre güneyinde yer alan Sicilya ve Sardunya’dan sonra Akdeniz’in üçüncü büyük adası olan Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti KKTC’nin Başkenti Lefkoşa’dır. Nüfusu 300,000,inbiraz üzerinde olup, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyetinin Yüzölçümü 3,355 Km2 dir. (Kıbrıs adasının yüzde 36,5’i) Kıbrıs’ta Resmi Dil Türkçe, Para Birimi Türk Lirasıdır. Nüfusun Yüzde 98,71’i Türk Kalanı Rumlar, İngilizler ve diğer etnik unsurlar bulunmakta olup % 98.71 i Müslüman,%0.7 si Hristiyan,dır. Şehirleri Lefkoşa, Gazimagusa, Girne, Güzelyurt, Maraş ve İskeledir.

Kuzeyde Karpaz, batıda Güzelyurt, güneyde de Akıncılar,a doğru yayılan KKTC’nin güneyinde Güney Kıbrıs Rum yönetimi bulunuyor. Akdeniz ikliminin tüm özelliklerini taşıyan KKTC’de yazlar sıcak, kışlar ılıman ve yağışlı geçmektedir.

Önemli bir deniz ticaret rotası üzerinde bulunan adanın tarihi Neolitik döneme kadar uzanmaktadır. Fenikeliler, Mısırlılar, Persler, Romalılar, Venedikliler gibi çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan ada, 16. yüzyılda Osmanlı Devleti hakimiyetine geçmiştir. Ada, 1. Dünya Savaşı’nda İngiltere’ye bağlanmış ve 1960’a kadar İngiltere’ye bağlı olarak kalmıştır.

Ekonomi

KKTC’nin gayri safi yurt içi hasılası 3,6 milyar dolar civarındadır. Ekonomisi tarım, ticaret ve imalat sanayisine dayanan KKTC’de toprakların yüzde 57’si tarıma elverişli. Tarım ürünlerinin gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 10’unu oluşturduğu ülkede, çalışan nüfusun yaklaşık yüzde 25’i tarım sektörde faaliyet göstermektedir. KKTC’de üretilen başlıca tarım ürünleri tahıl, turunçgiller ile çeşitli meyve ve sebzeler gelmektedir. Son yıllarda Turizm Kıbrıs’ın En Önemli Ekonomik kaynaklarından olmuştur. Türkiye ve dünyanın pek çok ülkesinden turistler adayı tatil amaçlı olarak ziyaret etmektedir. Ayrıca Eğitim Kurumlarının Artışıyla Türkiye’den ve dünya ülkelerinden eğitim için gelenlerin sayısı hızla artmaktadır. 

Gezi- Kültür

Girne, Kuzey Kıbrıs’ın gözbebeğidir. Girne’nin doğusunda yer alan gotik sanatının eşsiz örneklerinden biri olan Bellapais manastırını görülmesi gereken yerlerdir. Tüm Girne’yi kuşbakışı görebileceğiniz enfes manzaralı bir yerdir. Kentin tarihi eserlerinden bir tanesi de Girne Kalesi’dir. Sahil kenti olan Girne, bir Avrupa şehrinin sağladığı tüm çağdaş imkanları sunarken Karpaz yöresinde ise köyler sanki başka bir dönemde gibidir. Kumsalları, dağları, kaleleri ve ortasındaki kuru Mesarya ovası görülmeye değer yerlerdir. Kıbrıs’a Hava Ulaşımını sağlayan Ercan Hava Limanının da Hizmet ve yolcu kapasitesinin arttırılması konusunda çalışmalar sürmekte.

Kıbrısın tarihinde etkin olan Yunan, Mısır, Asur, Pers gibi uygarlıklar buraya çeşitli eserler bırakmışlardır. Orta çağ sırasında batı uygarlığı ise adaya daha çok kiliseler bırakmış, Osmanlılar da bu kiliselerin birçoğunu camiye dönüştürmüştür. Aynı dönemde birçok cami, hamam, kaleler ve hanlar inşa edilmiştir. Bu özellikleriyle Kıbrıs uygarlıkların buluşma yeridir. Kıbrıs’ta gece hayati oldukça hareketli ve eğlenceli geçmektedir. Gece hayati Girne basta olmak üzere Lefkoşa ve Magosa’da da hareketlidir. 

Kıbrıs mutfağı, tarih boyunca değişik kültürlerden etkilenmiş oldukça zengin bir mutfağa sahiptir. Birçok meze çeşitlerinin yanı sıra Mantı, Pirohu, Tavuk – Et Kebap, Molohiya gibi kendine özgü yemek çeşitleri bulunmaktadır. ‘Molohiya’ aslen araplara özgü bir yemek olsada, gerek sunumu gerekse lezzeti ile Kıbrıs mutfağının vazgeçilmez  lezzetlerinden biridir. 

Alışveriş

Kıbrısta Avrupa mallarının yanısıra, Kıbrıs’a özgü el sanatları mevcuttur. Nargileler, tavla setleri ve Türk bebekleri bulunmaktadır. Kumaşlar olsun deri elbiseler olsun oldukça uygun fiyatlara satılmaktalardır ve oldukça kalitelidirler. Birçok dükkan yaz aylarında 08.00-13.00 ile 14.30-18.30 arası açıktır. Kış aylarında da aynı saatler geçerlidir ancak öğle tatili yapılmamaktadır. 

Kıbrıs Emlak Piyası 

Kıbrıs emlak piyasası dinamiklerini anlamak için öncelikle adada yaşayanlara bakmak gerekiyor. Adada yaşayan yaklaşık 300.000 kişi Kıbrıs doğumlu. Adaya çalışmak için gelenler, onların aileleri ve öğrencileri ekleyince bu nüfus 600.000 kişiye ulaşmaktadır. Adadaki emlak piyasasını buraya çalışmak ve okumak için gelenler canlandırmıştır. Kuzey Kıbrıs’ta mülk edinme Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için eskiye göre çok daha kolaylaşmış durumdadır. Bu nedenle Türk yatırımcıların Kıbrıs’taki gayrimenkullere yatırım ilgisi giderek artmaktadır.

Kıbrıs’ta komşularına kıyasla konut fiyatlarının düşük olması da yabancı yatırımcılar açısından talebin artmasında rol oynuyor. Turizmin çekiciliği son yıllarda lüks ve havuzlu konut yapımını hızlandırmış durumda.

Özellikle Girne konut sektöründe KKTC‘de öncü konumda bulunuyor. Kira getirisi ve satış karı açısından en yüksek rakamlara ulaşılan Girne‘de genellikle villa ve apartman dairesi olan rezidans konutlar görülüyor. Girne‘de standart villa fiyatları 180–275 bin, 250–375 bin, 160–220 sterlin aralığında, lüks villa fiyatları 450–1.500 bin, 250–450 bin, 350–1.500 bin sterlin aralığında yer alıyor. Standart daireler batıda 60–70 bin, merkezde ve doğuda 65–110 bin sterlin değerinde bulunuyor. Lüks daireler ise merkezde 85–300 bin sterlin değerinde.

Üniversite öğrencilerinin adadaki emlak kiralamalarının en büyük tetikleyicisi olduğu çok net. Öğrenciler çok yoğun kiralık ev talebi yaratmaktadır.

Kıbrıs emlak piyasası fiyatlamaları genellikle sterlin üzerinden değerlendirilme eğilimi yaygın. Özellikle arsa fiyatları da son yıllarda büyük artışlar göstermekte. Türk vatandaşları diğer ülke vatandaşlarının olduğu gibi yabancı vatandaş statüsünde olduklarından sadece bir konut alınabiliyor. Kısa süre önce yapılan değişiklikle artık her aile bireyi bir konut alabilmekte. Ayrıca Türk Tapu, Eşdeğer Tapu, Tahsis Tapu şeklilde 3 çeşit tapu türü ile alım satım yapılabilmekte. Stopaj olarak %10 ödeniyor

Kıbrıs’ta Arsa, Ev Ya da Turistik Tesis Almak İsteyenlerin farklılıklar gösteren hukuki süreçler konusuna da bilgi edinmesi ve kararını ona göre vermesinde fayda var.

Kıbrıs’ta Gayrimenkul Yatırımı Yapmak İsteyenler için bu Alım koşulları ve şartlarını daha detaylı olarak başka bir yazımı da işleyeceğiz. 

Kıbrıs emlak piyasası