Konut Kredisi Oranları 1.49’a Düştü

konut Kredisi faiz oranı

Akbank’tan yapılan açıklamaya göre, banka, konut kredisinde faiz oranını yüzde 1,49’a çekti. Konut Kredisi oranları 5 yıldan 10 yıla kadar olan vadelerde yüzde 1,49’luk özel faiz oranıyla Akbank, müşterilerin talep ve tercihlerine göre uygun ödeme seçenekleri de sunuyor.

Konut Kredisi Oranları ile ilgili Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, müşterilerin tüm finansal ihtiyaçlarını en iyi koşullarda karşılamayı temel ilke olarak benimsediklerini belirtti.

Müşterilere hayallerindeki eve kira öder gibi, kredi taksiti ödeyerek sahip olmaları için yeni bir imkan sunduklarını aktaran Oğuz, şunları kaydetti:

“Bugünden itibaren 5 ile 10 yıl vade aralığındaki konut kredisi faiz oranımızı yüzde 1,49’a çektik. Ekonominin yükseliş dönemlerinin önemli bir belirleyicisi olan konut kredilerinde öncü olacağına inandığımız bu adımı atmaktan gurur duyuyoruz. Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri yakından izlemeyi sürdürerek, avantajlı ürün ve hizmetleri sektörle buluşturmaya devam edeceğiz.”

Merkez Bankasının Mevduat Faizini 24 ten 19.75 e indirmesi piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Peç çok sektörü olumlu etkileyeceği düşünülüyor. Faizi indirimi ile özellikle Konut Kredilerinin daha da düşmesi konusunda beklenti oluştu.

Kamu Bankalarının öncülük edeceği Konut Kredisi Faiz oranlarındaki düşüşü özel bankalarında takip edeceği düşünülüyor.Özellikle Emlak Sektöründe ipotekli satışlarda yaşanan gerilemenin durması sağlanacaktır.

Sektörün Konut kredisindeki Beklentisi faizlerin psikolojik sınır olan 1 oranının altına çekilmesi.