MERKEZ BANKASI FAİZ KARARLARI AÇIKLANDI

Merkez Bankası Faiz Kararları Açıklandı.Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın başkanlık ettiği Para Politikası Kurulu Yeni faiz kararları açıklandı. Açıklanan Yeni Faiz kararları göre; Merkez Bankası politika faizinin yüzde 19,75’ten yüzde 16,50’ye indirilmesine karar verdi. Banka faizleri 325 baz puan indirdi. Böylece Merkez Bankası son bir buçuk ayda faizleri 750 puan düşürmüş oldu.

Merkez Bankası Faiz kararlarıyla ilgili Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada ekonomide toparlanma sinyallerinin devam ettiğine vurgu yapılarak, “Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanma eğiliminin devam ettiğini göstermektedir.

Yılın ilk yarısında net ihracatın büyümeye katkısı devam ederken, yatırımlar zayıf seyrini korumuş, özel tüketim kademeli olarak katkısını artırmıştır” ifadesi kullanıldı.

Reuters anketine katılan ekonomistler politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizinde 250 baz puan indirim öngörüyorlardı. Faiz indirim beklentileri 175-450 baz puan aralığındaydı.

Merkez Bankası Faiz Karalarını Başkan Murat Uysal Açıkladı.Çetinkaya’nın Yerine Gelmişti.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, Merkez Bankası’nın bir önceki başkanı Murat Çetinkaya’nın KHK ile görevinden alınmasının ardından göreve gelmişti. Çetinkaya’nın faiz indirimlerinin çapına direndiği ve bu yüzden görevden alındığı biliniyor.

Eylülden Temmuza Kadar Sabitti

TCMB geçen yıl Ağustos ayındaki kur krizinin ardından enflasyonun yükselmesine paralel olarak Eylül ayında politika faizini 625 baz puan artırarak yüzde 24’e çıkarmış ve Temmuz ayına kadar sabit tutmuştu. Temmuz’da ise 425 baz puan indirime gitmişti.

Kamu Bankalarının Özellikle Konut Kredilerinde ard arda yaptıkları indirimler, Enflasyondaki gerileme eğilimi ve Merkez Bankasının Faiz indirim kararı Emlak sektörü içinde olumlu sinyaller vermekte.Tüketicide bir süredir devam eden alım tereddütü bu olumlu gelişmelerle yerini  olumlu bir havaya bırakmış durumda.

Kamu Bankalarından Sonra Konut ve Tüketici Kredilerinde de düşüş beklentisi artıyor. Önümüzdeki günlerde Konut satış oranlarında da gözle görülür yükseliş beklenmekte.

Merkez Bankası Faiz Kararlarını Tim’de Olumlu Karşıladı

Timde Kararı olumlu karşıladı,Yapılan değerlendirmede; Bu karar ile birlikte bankalarımızın kredi maliyetlerine bu indirimi hızla yansıtacaklarını düşünüyoruz. Bu hamlenin kredi faiz oranlarına da yansıması, piyasalardaki normalleşme sürecini de ivmelendirecektir.Bu sayede, gerek yeni yatırımlar, gerekse bir süredir yüksek faizler dolayısıyla ertelenen kapasite artışları ile makine ve teçhizat alt yapımızdaki yenileme çalışmalarının hız kazanacağını hep birlikte göreceğiz. Hatırlanacak olursa TCMB geçen sene Eylül ayında 625 baz puanlık bir artış kararı almış ve o tarihten bu yana yatırımlarda beklenen artış bir türlü yakalanamamıştı. Artık ihracatçılarımızın, yatırımcılarımızın önündeki en büyük engellerden birisi de deyim yerinde ise ortadan kalktı. Yatırımların ihracata, istihdama, büyümeye döneceği bir 2020 bizleri bekliyor.”

Merkez Bankası Faiz Kararları –İstanbul