Merkez Bankasından Faiz İndirimi

Merkez Bankasından Faiz İndirimi

Merkez Bankası 4.5 yıl sonra politika faizini yüzde 24’ten yüzde 19,75 seviyesine indirdi. Faiz İndirimi sonrası gözler Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranlarına çevrildi. Konut Kredisinde de indirim bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. TCMB Para Politikası Kurulu’nun, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 425 baz puan düşürerek yüzde 24’ten yüzde 19,75’e indirdi.

Faiz indirim pekçok sektörü olumlu etkileyebilir.

4,5 yıl sonra faizlerde yapılan ilk indirim vatandaşın da yüzünü güldürecek. Özellikle konut ve otomotiv sektörü gibi çok sayıda sektörün beklediği indirim kararı sonrası, bankaların da mevcut kredi oranlarında tek tek indirime gitmesi bekleniyor.

Yüzde 1,5’lara geriledi karar sonrası daha aşağı inmesi bekleniyor 

Enflasyon oranlarında yaşanan düşüş ivmesi ve sakin ilerleyen kur kredi faizlerindeki düşüşü destekledi. Akbank önceki gün konut kredisinde faiz oranını yüzde yüzde 1,49’a çekmişti. Yaklaşık 6 aydır düşüş yönünde ilerleyen konut kredisi faizlerinde karar sonrası indirimlerin hızlanması bekleniyor. 

Kurul öncesinde Bazı Bankaların konut kredisi faizleri 

Para Politikası Kurulu öncesinde bankaların konut kredisi faiz oranları en düşük yüzde 1.49 seviyesinde seyrediyor. Kampanyalı konut kredileri dahilinde ise bankaların faizleri yüzde 0.98 seviyesine kadar düşüş gösterebiliyor. Enflasyon Endeksli Konut Kredisi faizleri Temmuz ayında yüzde 1.5 düzeyinde. 

Ziraat Bankası Konut kredisi: 1.5

Vakıfbank  Sarıpanjur konut kredisi: 1.49

Akbank Konut kredisi: 1.49

İş Bankası Ev kredisi: 1.72

Garanti Bankası Konut kredisi: 1.65

Mevcut konut Kredisi Hesaplama 

Kredi Pazarı’nın araştırmalarına göre 25 Temmuz itibariyle en düşük tabela konut kredisi faiz oranı üzerinden 100.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vadede aylık taksitleri yaklaşık 2.500 TL, 10 yıl vadede ise 1.800 TL oluyor. 5 yıl vadeli kredinin faiz dahil toplam geri ödemesi 152.000 TL’ ye karşılık geliyor.  

Kredi faizleri gösterge faizlerdeki kadar hızlı düşmeyecek gibi görünüyor. Mevduat faizlerinin ise hızlı bir düşüş göstereceğini tahmin ediliyor. kredi tarafındaki faiz düşüşü daha uzun vadede ve kamu bankalarının öncülüğünde olması bekleniyor.

Mevduat Faiz oranlarının düşüşü Dövize ve başka yatırımlara giden paranın yeniden rotasını Gayrimenkul alımlarına yöneltebilir. Ardından banka ve banka harici özel finans kurumlarının da iyi müşterilerini ellerinden kaçırmamak amacıyla rekabete uygun şekilde, kredi faizlerini aşağı çekileceği beklentisi yüksek.