Mimar Kemaleddin Kimdir? Eserleri Nelerdir.

Mimar Kemaleddin Kimdir ?

Tam adı Ahmet Kemaleddin olan Mimar Kemaleddin Bey (1870-1927) 1870’te İstanbul’da doğmuştur. Milli mimari akımının öncüsü kabul edilen Kemaleddin Bey,1875’te İbrahim Ağa Mektebinde ilköğrenimini tamamladıktan sonra babasının görevi nedeniyle gittikleri Girit’te ortaöğrenimine başlamış İstanbul’da bitirmiştir. Mühendisliğe olan ilgisi nedeniyle, 1887 yılında bugünkü İstanbul Teknik Üniversitesi’nin temeli kabul edilen Hendese-i Mülkiye Mektebi’ne girmiştir.

1891’de birinci olarak bitirdiği okulda asistan olarak göreve başlamış,1895’te devlet tarafından Almanya’ya gönderilmiştir. Burada Charlottenburg Teknik Okulunu bitirmiş, aynı zamanda Alman mimarisini inceleme fırsatı bulmuştur.

1900 yılında yurda dönen Kemaleddin Bey ,öğretim üyeliği görevine kaldığı yerden devam etti. II.Meşrutiyet ilan edildikten sonra (1908), Osmanlı Mimar ve Mühendis Cemiyeti’ni kurmuş ve Evkaf Nezareti İnşaat ve Tamirat Müdürü olarak görev yapmıştır. Yerli Türk mimarisine yönelik incelemelerine ve kendi tasarımlarına yoğunlaştığı bu dönemde, milli mimari kavramını geliştirmeye başlamıştır.

1910-1927 arasında ise eser verme bakımından en verimli günlerini yaşamış ve hem ülkemizde hem de yurtdışında pek çok eser ortaya koymuştur. 1919’da Kudüs’teki Mescid-i Aksa’nın tamiri için Kudüs Müftülüğünden davet alan Mimar Kemaleddin eserin tamirinde büyük başarı elde ettiştir.

Önemli Eserleri

Hürriyet-i Ebedi Tepesindeki Şehitler Anıtı, Bostancı, Bakırköy, Yeşilköy, Beyoğlu Kemer Hatun ve Bebek camileri, Çamlıca Kız Lisesi, Filibe ve Edirne gar binaları ,Ankara’da Mimar Kemal Okulu,Gazi Eğitim Enstitüsü, Türk Ocağı binası, Devlet Demiryolları binası sayılabilir.

Verdiği çok sayıda eserin yanında modern Türk mimarlığının simge ismi haline gelmiş olan Mimar Kemaleddin Bey,Ankara’da 13 Temmuz 1927 tarihinde beyin kanamasından vefat etmiştir. Mezarı İstanbul Beyazıt Camii haziresinde olup 2007 tarihinde yeniden düzenlenerek mimarımız anısına bir de anıtı eklenmiştir.

Bugün 20 Türk Lirası banknotlarının arka yüzünde, Mimar Kemaleddin’in bir portresi ile başlıca yapıtlarından biri olan “Gazi Üniversitesi Rektörlük Binası” yer almaktadır.