Prefabrik ve Konteyner Evler Büyük İlgi Görüyor. Prefabrik Ev Tercih Etmek İçin Pek Çok Neden var

Prefabrik Evler Büyük İlgi Görüyor. Prefabrik Ev Tercih Etmek İçin Pek Çok Neden var.

Prefabrik Evlere son yıllarda ilgi gitgide artıyor. Ana Hatlarıyla Ekonomik ve Pratik Olmaları Prefabrik ve Konteyner Ev Tercihindeki artışın ana nedeni. Prefabrik Ev pek çok kişi için özgürlük demek. Özellikle Yazlık Bölgelerde,Doğayla iç içe olmak isteyenlerin,Kır Evi, Hobi Evi, ve daha küçük ölçekli ve pratik ev isteyenlerin ilk tercihi Prefabrik veya Konteyner evler oluyor. 

Bu İlgi Hem Prefabrik ve Konteyner Ev Üreticilerinin artması hem de Prefabrik Evlerin Kaliteli Malzeme Çeşitliliğinin artması ile doğru ölçüde gelişmekte. Ülkemizde Özellikle 17 Ağustos Kocaeli Depreminden sonra talebi artan Prefabrik ve Konteyner evler son yıllardaki kullanışlı yapıları ve güzel görünümleriyle talebi artan şekilde tercih edilmeye başlanmıştır. Prefabrik veya Konteyner Ev Yaptırmak için karar verme aşamasında olanlar bu yazımızı muhakkak okumalarını tavsiye ederiz. 

Peki Prefabrik evlerin avantajları ve dezavantajları

Prefabrik evlerin tercih edilme nedenleri nelerdir?

Prefabrik ve Konteyner evlerin yapımı kolay ve hızlıdır. 

Her türlü alana ve büyüklüğe göre üretilebilir ve diğer yapılara göre çok daha kısa sürede tamamlanarak kullanılabilir hale gelir.

On- Onbeş günde tüm işlerin tamamlanarak hem zamandan hem de işçilik ücretlerinden tasarruf edilmektedir. 

Prefabrik evlerin Maliyetleri Betonarme Evlere göre çok daha düşüktür. 

Kullanılan malzemeler istenildiği zaman sökülerek başka yere takılabilir. 

Prefabrik evlere sonradan eklemeler yapılarak genişletmek mümkün olmakla beraber hasar durumunda parçaların değişim ve tamiri oldukça kolay olmaktadır. 

 Prefabrik evlerde odalar, balkonlar, banyolar kısacası istediğiniz her şey istenilen yere yerleştirilebilmektedir. 

Çelik iskelet üzerine yapılması daha sağlam ve güvenli olmasını sağlar.  

Temizliği ve bakımı kolay olup ekonomiktir. 

Ayrıca prefabrik evlerde kendi hayal ve yaratıcılığınızı kullanarak beklentilerinize kavuşabilirsiniz. 

Depreme Son Derece Dayanıklı ve Bina Ağırlığı ve üzerindeki yük çok daha azdır. Yapının malzemeleri arasında trapez sac, single ve kiremit çeşitleri, zemin için atılan grobeton veya rayda temel kullanılmaktadır. O yüzden bu tarz yapılar diğer yapılara göre daha esnektir ve zemin kaymalarına, depreme daha dayanıklıdır.

Kullanılan malzemelerin kaliteli ve ısı yalıtımlı olması sebebiyle daha kolay ve ucuz ısınmaktadır. 

Prefabrik yapılar çevre kirliliğine sebep olabilecek hiçbir faktör barındırmaz.Rahattır ve birçok imkâna sahiptir. Isı ve ses yalıtımı çok daha fazla etkilidir. 

Belediye işlemleri kolay ve daha az masraflıdır. Ayrıca dış görünüş ve estetik açıdan değişebilen seçeneklerinin olması, çevreye rahatsızlık vermeden gereken bölümlerin çıkarılması ya da eklenmesi önemli avantajlarındandır.

Prefabrik ve Konteyner evler başlı başına bir yaşam tarzıdır.

Prefabrik ve Konteyner evler başlı başına bir yaşam tarzıdır. Prefabrik yapan firmalar gerekli iklim şartlarını, ısı ve statik hesaplarını doğru yere ve bölgeye göre yaptıklarında ortaya güzel bir iş çıkarmaktadırlar. 

Prefabrik evlerin, betonarme evlere kıyasla ömrünün kısa olduğu düşünülmektedir. Betonarme yapılar yüzlerce yıl boyunca kullanılabilir olsa da prefabrik evler elli yıl ile yetmiş yıl arası bir ömre sahiptir. Fakat elli yıl bile prefabrik evler için çok iyi bir ömür süresidir. Ömrünün sona ermesi durumunda yenisini yaptırmak, betonarme yapının tamir masrafları ile aynı fiyata denk gelmektedir.

Prefabrik evlerin şiddetli rüzgarlara karşı dayanıklılığı betonarme yapılara kıyasla biraz daha güç oluyor. Prefabrik evler monteli parçalardan oluştuğu için rüzgar hesaba katılmalı. Bu yüzden aşırı fırtına yaşanan bölgelerde prefabrik evlerin kullanılması tavsiye edilmiyor.

Prefabrik evlerde yaşanan sıkıntıların arasında çatı akması ve yağmur alma gibi problemler yer alıyor. Fakat Doğru malzeme ve işçilikle yapılırsa bu sorunda çok kolayca aşılabilmektedi.