Rustik Dekorasyon Tarzı.

Rustik dekorasyon için, doğallığın ve rahatlığın simgesidir diyebiliriz. Bu yüzden evinizi rustik tarzı dekore etmek istiyorsanız işiniz gayet kolay. İnsanlar yoğun iş ve şehir hayatının oluşturduğu stresten uzaklaşmak adına, evlerinde olabildiğince doğal bir ortam yaratmak istemektedirler.

Doğada bulunan her malzemeyi, doğaya zarar vermeden alıp, eviniz için kullanılır hale dönüştürebilirsiniz. Bu tarz evlerin zeminleri gibi tavanları da ahşap döşemeden yapılmaktadır. Olabildiğinde toprak ve naturel tonlara yer verilir.

Ev dekorasyonu yaparken zevkler çok önemlidir. Birçok ev dekorasyon çeşidi vardır ve ev sahipleri bu modelleri kendi zevk ve arzularına göre seçmektedirler. Rustik dekorasyon doğayı modern bir havaya sokarak antik tarzın etkileri ile birleştirip sunmaktır. Rustik tarz özellikle Avrupa’da bulunan evlerde çok sık kullanılmaktadır. Yalnızca Avrupa’da değil birçok farklı ülkede etkisi görülmeye başlamış bir tarzdır.

Rustik dekorasyon yapılırken dikkat edilmesi ve uyulması gereken birkaç püf nokta vardır. Bu dekorasyon modelinde sık sık saf ağaç kullanımı göze çarpmaktadır. Doğal bir görüntü elde etmek için genellikle işlenmemiş doğal ağaçlar tercih edilir. Bu modeller özellikle salonda sık sık kullanılır.

Rustik Dekorasyon Nsıl Yapılır ?

Mutfakta da yine işlenmemiş ham odundan yapılmış, masa ve sandalyeler tercih edilir. Bunun dışında hem orta sehpa hem de duvarlarda kullanılacak aynı renk veya benzer tonlardaki ağaç motifleri eve rustik bir hava katacaktır.

Doğal hayatın tüm izlerini evinize taşımak istiyorsanız o zaman rustik dekorasyon tam da size göre. Yalnız bu dekorasyon yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta eskilerin izlerini eve taşımaktır. Eski yılların etkisinin modern bir şekilde evlere uyarlanması rustik dekorasyonun en başarılı örneklerini oluşturmaktadır.

Genellikle bu tarz evlere uyarlanırken işlenmemiş malzemeler kullanmaya özen gösterilir. İşlenmemiş ağaçlar eve hem doğal hem de rustik bir hava katar. Bunun dışında bu dekorasyon evlere uygulanırken etnik desenli mobilyalar, keten kumaşlar, ağaç detaylı aksesuarlar, doğal görünümlü sepetler kullanılabilmektedir.

Rustik Tarzda Dekorasyon Tavsiyeleri.

Genellikle eski country evlerin yenilenme projelerinde karşımıza çıkan bu tarz, doğal ve ham unsurların modern objelerle bir araya getirilmesi sonucunda benzersiz bir başyapıta dönüşmektedir. Çoğunlukla rustik tarzın, tamamen eski öğelerden oluştuğu ve modern çizgilerle bir araya gelmeyeceği söylenir; ama bu tamamen yanlış bir düşüncedir. İşte sizler rustik tarz dekorasyon için birkaç öneri:

Ham Öğelerle Modern Çizgileri Birleştirin: Rustik tarz ile ilgili olarak en yanlış düşünce, modernizmden uzak olmasıdır. Oysaki iyi bir dekoratörseniz modern öğeleri, ham ağaç ile harmanlayabilirsiniz. Mutfağınızda ve salonunuzda doğru bir köşede modern öğelere yer açabilirsiniz. Ağaçtan yapılmış bir masaya, modern sandalyeler ekleyebilirsiniz.

Ham Ahşabı Sevin: Bu tarzın olmazsa olmazı ham ahşaptır. Evde yerden tavana kadar her yerinde ahşaptan yapılmış bir şeyler karşınıza çıkacaktır. Elbette tek unsur değildir; ama boyanmış, verniklenmiş veya lake gibi kaplamalarla özel formlar kazandırılmış ahşaplar temeli oluşturmaktadır.

Mutfağa Kuzineli Soba Ekleyin: Rustik tarzdaki bir evin mutfağında mutlaka olması gereken parçalardan birisi de kuzineli sobadır. İster kullanın ister kullanmayın; ama sobayı mutfağın bir yerine koyduğunuz zaman havasının hemen değişeceğini göreceksiniz.

Doğallıktan Vazgeçmeyin: Dağ ve çiftlik evi olarak akıllarda canlanan bu tarz dekorasyon, doğallığı sevenler için son derece uygundur. Rahatlık, doğanın ferahlığı ve canlılığını evinizin her köşesinde hissedeceksiniz. Bu nedenle aksesuar seçiminizi de doğallıktan yana kullanın. Aynı şekilde perdelerinizde ve diğer kumaşlarda dokulu natürel parçaları tercih edin.