Salda Gölü. Türkiye’nin Maldivleri

Bembeyaz kumsalları, berraklığı ve turkuaz rengi suyuyla Maldivlere benzetilen Burdur’daki Salda Gölü’nün, dünyada mars gezegeninin jeolojik yapısına benzerlik gösteren iki noktadan biri olduğu belirtiliyor. Salda GölüTürkiye’nin en derin ve dünyanın üçüncü derin gölü.

Salda Gölü mavinin bütün tonlarını görebileceğiniz muhteşem bir doğa harikası. Ülkemizin en temiz, en berrak ve en derin göllerinden olduğu bilinmekte. İçinde endemik hayvan ve bitkiler barındıran, özel bembeyaz kumsalları bulunan, Salda gölü dünyada Mars gezegeninin özelliklerini taşıyan iki yerden biri olarak biliniyor.

Salda Gölü nerededir?

Burdur’un Yeşilova ilçesinin kuzey batısında, ilçe merkezine 4 km. uzaklıkta, ormanla kaplı tepeler, kayalık araziler ve küçük alüvyonal ovalarla çevrili hafif tuzlu tektonik bir göldür. 

Burdur’a 56 km, Denizli’ye 96 km, Antalya’ya 159 km mesafededir. Özel araçlarıyla seyahat edenler Burdur-Yeşilova güzergahına devam ederek Salda Gölü’ne ulaşabilirler. Antalya’dan gelecek olanlar Korkuteli ve Karamanlı’yı takip etmelidir. Toplu taşıtlarla seyahat edecek olanlar için Burdur ve Antalya’dan düzenli seferler bulunmaktadır.

Türkiye’nin en derin gölü: Salda Gölü 

Salda Gölü, derinlik bakımından Türkiye’nin en derin tatlı su gölü konumunda. Salda Gölü’nün ölçülebilen derinliği 185 metre.

Dünyanın üçüncü derin gölü olan Salda, Burdur’un Yeşilova ilçesi sınırlarında yer alıyor. İlçe merkezine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta gölün plajında yüzülebiliyor. Salda Gölü’nün denizden yüksekliği (rakım) 1193 metre. 44 kilometrekare yüz ölçümüne sahip olan gölün binlerce yıl önce jeolojik bir çökme ile meydana geldiği tahmin ediliyor. Yuvarlak bir yapıya sahip olan gölde büyük sazan balıkları yaşıyor. Salda Gölü ve çevresi 1989 yılından beri birinci derece doğal sit alanı olarak korunuyor. Son 20 yıldır, göl seviyesinde 3-4 metreyi bulan bir çekilme olmuş ve çekilme hala devam etmektedir.

Salda Gölü şifa dağıtıyor

Salda Gölü’nde yapılan araştırmalarda uzmanlar, göl suyunun sivilce ve mantar gibi bazı cilt hastalıklarına karşı etkili olduğunu belirtiyorlar. Gölün toprak yapısının sahip olduğu mineraller sayesinde hastalıklardan da kurtulabilirsiniz.

Salda Gölü’nde çamur banyosu 

Salda Gölü Çamur Banyosu’nu diğer çamur havuzlarından ayıran en önemli özelliği; doğal olması ve yurt çapında fazla bilinmediğinden dolayı kullananın az olması dolayısıyla diğer çamur havuzlarından daha temiz olmasıdır. Yalnız kil yıllar öncesinde şampuan yerine kullanılırdı ve yumuşamış olan deriyi parlatıyor. İçinde birçok mineral barındıran (kükürt, klorür, florür…) çamurdan bu kadar koku gelmesi doğal karşılanmalı.

Gölde yapılan çamur banyosunun sayısız faydası var

Cilt hastalığı, sivilce, eklem ağrıları, sedef gibi problemleri olanlar bu çamurlarla şifa buluyorlar. Cildi yumuşatma, gözenekleri açma, selüloit ve çatlak tedavisi ve toparlama etkisi, antiseptik tesiri ile akne ve sivilceleri yok etme, kırışıklıkları giderme, siğilleri absorbe etme özellikleri bulunduğu biliniyor. Cilde sürülen çamur cildi gerdiriyor ve genç hissetmenizi sağlıyor.

Bunun yanında kan dolaşımını hızlandırır, kasları rahatlatır. Antioksidan özelliğiyle hücreleri yenileyerek yaşlanma sürecini yavaşlatır, cildi sıkılaştırır, hormon dengeleyici etkileriyle kadın hastalıklarından meydana gelen ağrılarını sıkıntılarını hafifletir ve bazı kas ve kemik problemlerini giderir. Ayrıca bağışıklık sistemin güçlenmesini sağlar ve stresi azaltıp depresyonu giderir.

Gölün coğrafi özellikleri nelerdir?

Göller Bölgesi içindedir. Yüzölçümü yaklaşık 44 km2’dir. 185 metreye varan derinliği ile Türkiye’nin en derin gölüdür. Gölün güney kıyılarında küçük, tuzlu sulak alanlar bulunur. Salda Gölü, Burdur ilinin yaklaşık 60 km. batısında yer alır. Türkiye’nin en derin, en temiz, en berrak özelliklere sahip gölü olarak tanınır. Suyunun temizliği ve turkuaz rengiyle oluşan güzel manzaranın yanı sıra, güneybatı ve güneydoğu kıyılarında yer alan küçük kumsallar alanın turizm amaçlı kullanımına imkan vermektedir. Etrafında az sayıda yerleşim alanı bulunan göl kıyıları yöredeki en önemli turizm merkezi olarak kullanılmaktadır. Göl içindeki suların çekilmesiyle görülmeye başlayan yedi beyaz ada, gölün güzelliğine bir başka güzellik katar. Gölün doğusunda Yeşilova ilçesi, güneybatısında Salda, kuzeybatısında Doğanbaba ve kuzeydoğusunda Kayadibi köyleri yer almaktadır.

Salda Gölü çevresinde hangi hayvan türleri ve bitkiler yaşar?

Salda Gölü etrafındaki arazilerde dikenli keler, tilki, yaban domuzu, kara tosbağası gibi memeliler görülmektedir. İç su balıkları açısından önemlidir. Gölde 3 endemik balık türü yaşamaktadır. Nesli dünya ölçeğinde tehlike altında bulunan Aphanius Anatoliae bu türlerden birisidir.

Kış aylarında önemli sayılarda barındırdığı pasbaş patka ve dik kuyrukördek Salda Gölü’nün uluslararası öneme sahip sulak alanlar içerisinde yer almasını sağlamaktadır. Küçük batağan, bahri, kara boyunlu batağan, karabatak, büyük ak balıkçıl, gri balıkçıl, yeşilbaş ördek, elmabaş patka, sakarmeke, karabaş martı gölde görülen diğer su kuşlarındandır. Alan, kışın büyük sayılarda pasbaş patka ve dikkuyruk barındırır.

Salda Gölü, bitkiler açısından zengin bir göldür. Alanda 18 bitki çeşidi tespit edilmiştir. Bunlardan bir tür sığır kuyruğu olan Verbascum dudleyanım ve Verbascum flabellifolium türlerinin bilinen dünya dağılımları alanın güney kıyılarıyla sınırlıdır.

Salda Gölü koruma altına alındı mı?

Salda Gölü, 1989’da Sit Alanı ilan edilmiş, ancak kısıtlı yapılaşmaya izin vermek amacıyla 1992’de koruma derecesi düşürülmüştür. Alana ait Sulak Koruma Bölgesi Sınırları belirlenmiş olup Ulusal Sulak Alan Komisyonu tarafından onaylanmıştır.