Yarım Kalan Karamürsel Battı – Çıktı Projesi yeniden başlıyor

Yarım Kalan Karamürsel Battı – Çıktı Projesi yeniden başlıyor. 2018 yılında yapımı başlanan fakat ihaleyi alan firmaların yaşadığı sorunlar nedeniyle bir türlü ilerleme sağlanamayan D-130 Karayolu Karamürsel Köprülü Kavşak ve Battı Çıktı Projesinde mutlu son. Yeni firma ile imzalar bu hafta atılacak ve 10 gün içinde yer teslimi yapılacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin önemli projelerinden olan, D-130 Karayolu Karamürsel Köprülü Kavşak ve Battı Çıktı Projesinde sorunlar bir bir aşıldı. 2 yıl önce yapımına başlanan projede Büyükşehir Belediyesinin ekonomik krizi gerekçe göstererek işi devam ettirmeyen firma ile sözleşmeyi fesih etmesinin ardından yapılan ihalede de itiraz süreci doldu, bakanlık incelemesini yaptı. İhaleyi kazanan firmatla bu hafta içi sözleşme imzalanacak. 10 gün içinde de yer teslimi yapılacak.

Şirket İşi bırakmıştı 

Bilindiği gibi, Büyükşehir Belediyesi tarafından D-130 Karayolu Karamürsel kent merkezinde yapımı 10 Haziran 2018’de başlayan battı çıktı projesini ilgili firma 41 milyona üstlenmişti. Projede battı çıktının kazıklarının çakılması ve yerin altındaki çalışmalarının bir bölümünü tamamladı. Ancak 20 Şubat 2019 tarihinde şirket işi bıraktı. Ekonomik krizi gerekçe göstererek işi bırakan firmaya yapılan çağrılara rağmen işe başlamaması nedeniyle Büyükşehir Belediyesi sözleşmeyi feshetti.

D-130 Karayolu Karamürsel Köprülü Kavşak ve Battı Çıktı Projesi

Projenin yapımı üstlenen firmalar, Büyükşehir Belediyesinin yasal süreleri dolmadan kendilerini feshettikten sonra Maliye ve Hazine Bakanlığına başvuruda bulunarak, yarım kalan projeyi tamamlamak istediklerini belirtti. Bakanlık, işin feshinin uygun olmadığına karar verdi. Firma, bakanlığın bu kararından sonra yarım bıraktığı işe başlamak için sadece bir kepçeyi bölgeye gönderdi. Büyükşehir Belediyesinin şirket yetkilileri ile görüşme talebi yerine gelmeyince, işin yüzde 100 başlaması için 10 gün süre verdi. Bu süre içerisinde yasal talep kabul edilmeyince Büyükşehir ihaleyi feshetti. Kesin feshi kararı da bakanlığa gönderildi.

Yeniden İhale

Büyükşehir Belediyesinin kesin feshinin ardından Büyükşehir Belediyesi 4 Kasım 2019’de ikinci kez ihaleye çıktı. İhaleye 11 firma girdi. ihalede en düşük üçüncü teklifi veren İlke Yapı İnşaat ihaleyi kazandı. Ancak şirketler ihaleye itiraz etti ve bu yüzden 6 ay boyunca sözleşme imzalanamadı. Bu sebeple inşaat başlayamadı. Bu süreçte itirazlar değerlendirildi. Yaşanan gelişmelerin ardından İlke Yapı ile ilgili Kamu İhale Kanunu (KİK) itiraz süreci doldu, itiraz eden firma olmadı. Tüm süreçlerin aşılmasının ardından Büyükşehir Belediyesi İlke Yapı İnşaatı bu hafta sözleşmeye davet edecek. Sözleşmenin imzalanması ile birlikte 10 gün içinde yer teslimi yapılacak ve çalışmaların startı verilecek.

Yarım Kalan Karamürsel Battı – Çıktı Projesi yeniden başlıyor – Kocaeli