Yeni Korunacak Hassas Alanlar ilan edildi

Yeni Korunacak Hassas Alanlar ilan edildi

7 ilde 9 bölge kesin korunacak hassas alan ilan edildi. Antalya, Denizli, Muğla, Osmaniye, Van, Rize ve Adana‘da 9 bölgenin kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete’de yer aldı. Kesin korunacak hassas alanlar arasında Antalya’da Lara kıyı bandı ve Zeytintaşı Mağarası, Denizli‘de Saklıgöl ve Kamara traverten sırtı, Van’da Kuzu Adası, Rize’de Ayder Yaylası ve Adana’da Tuzla Gölü yer alıyor.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı tarafından Gazete’de yayımlanan kararlara göre, Antalya’nın Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Lara Kıyı Bandı Doğal Sit Alanı ile Serik ilçesindeki Zeytintaşı Mağarası Doğal Sit Alanı, koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucu kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edildi.

Denizli’nin Honaz ilçesi Yukarıdağdere mahallesindeki Saklıgöl Potansiyel Doğal Sit Alanı ile Buldan ilçesi sınırları içerisinde yer alan Kamara Traverten Sırtı Doğal Sit Alanı’nın da kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesi kararlaştırıldı.

Korunan alan;

Biyolojik çeşitliliğin, doğal ve bununla ilişkili kültürel kaynakların korunması ve devamlılığın sağlanması amacıyla ilgili mevzuata göre yönetilen koruma statüsü bulunan kara, su ya da deniz alanlarıdır.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Ayder Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Doğal Sit Alanı, Muğla’nın Menteşe ilçesi bulunan Özlüce Doğal Sit Alanı, Van’ın Gevaş ilçesindeki Kuzu Adası Potansiyel Doğal Sit Alanı, Adana’nın Karataş ilçesindeki Tuzla Gölü Doğal Sit Alanı ile Osmaniye’nin Kadirli ve Düziçi ilçeleri sınırları içerisinde bulunan Karatepe Aslantaş Doğal Sit Alanı’nın da kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine karar verildi.

Türkiye’nin korunan alanları deniz ve kıyılardan dağlara, deltalardan, ormanlara, yaylalardan bozkırlara, göl ve akarsu sistemlerine derin vadiler ve kanyonlardan buzullara kadar çeşitli doğal ekosistem ve oluşumları barındırmaktadır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Trafından Yönetilen ve Korunan Alanlar

1. Özel Çevre Koruma Bölgeleri

2. Doğal Sit Alanları

a) I. Derece Doğal Sit Alanı

b) II. Derece Doğal Sit Alanı

c) III. Derece Doğal Sit Alanı

3. Tabiat Varlıkları

a) Anıt Ağaçlar

b) Mağaralar