Yetki Belgesi Olmayanlar Artık İnternetten Satılık İlanı veremeyecek

Emlakta Yeni Dönem kararı. Artık Yetki Belgesi Olmayanlar İnternetten Satılık ilanı veremeyecek.

Ticaret Bakanlığı İstanbul ve Ankara İllerimizin  Emlak Ofisleri ve Sektör yetkilileriyle bir çalışma toplantısı düzenledi. Toplantı’da Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’nde yapılması planlanan değişiklikler görüşüldü. Bu değişikliklere göre İnternet sitelerde vatandaş emlak satışı yapamayacak. Siteler sadece Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi olan kişileri satıcı olarak kabul edecek. 

Ticaret Bakanlığı 5 Haziran 2018’de Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’ni yayınlamıştı. Emlak satışı için Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi alınmasını şart koşan yönetmelikte bazı eksiklikler tespit eden Emlakçı Odaları Bakanlığa başvurarak yönetmelikle ilgili çalışma yapılmasını istemti. Bunun üzerine geçtiğimiz hafta Ticaret Bakanlık tarafından ilgili çalışma toplantısı düzenlendi. İlk Toplantı 5 Temmuz Cuma günü Ankara’da, ikincisi ise 8 Temmuz Pazartesi günü İstanbul’da gerçekleştirildi. 20 ilin esnaf odası yetkililerinin katıldığı İstanbul’daki toplantıya; emlak piyasasında hizmet veren sitelerin temsilcileri de eşlik etti.

25 BİN TL CEZASI VAR

Toplantıda haksız rekabet ve Emlak İşletmelerinin prestij kaybının önüne geçmek için Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’nde kimi değişikliklerin yapılmasına karar verildi. Yönetmelikle ilgili alınan değişiklik kararlarına göre; mesleki yeterlilik belgesi bulunmayan ve lise mezunu olmayan kişiler emlakçı olamayacak. Mevcut emlakçılar, 5 Aralık 2019’a kadar bakanlıktan yetki belgelerini almazsa iş yerleri kapatılacak. Söz konusu belge olmadan emlakçılık yapanlar 25 bin TL para cezasına çarptırılacak. Yeni düzenlemeler bununla da sınırlı değil. İnternet siteleri üzerinden yayınlanan ilanlara da sınırlama getiriliyor.

KARARLAR ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA DUYURULACAK

Yeni düzenlemeyle birlikte İnternet sitelerine, Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi olmayanlar ilan veremeyecek. Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, “Uzun süredir üzerinde titizlikle durduğumuz çalışmayı tamamladık. Haksız rekabetin ortadan kaldırılması ve emlak işini yetki belgesi olan emlakçıların yapması için önemli bir çalışma hazırlandı. Önümüzdeki hafta konuyla ilgili bir genelge yayınlanacak ve yönetmelikte yapılan değişiklikler duyurulacak” dedi. Öte yandan Facebook ve İnstagram gibi sosyal medya sitelerinde de kişisel kullanımlar ve ilanlar için sınırlama getirilmesi için Ticaret Bakanlığı’yla görüşmelerin devam ettiği ve konuyla ilgilide önlemlerin düşünüldüğü belirtildi.